Avusturya’da virüs’ün Yayılma hızı %40 dan %2’ye düştü. İşyerlerinin açılması planlanıyor.

0
874

Avusturya’da işyerlerinin yeniden açılması için planlanan tarih 1 Mayıs

VİRÜSÜN YAYILMA HIZI YÜZDE 2’YE GERİLEDİ

Avusturya’da virüsün günlük yayılma hızının yüzde 40’lardan yüzde 2’ye gerilemesi ve yeni vaka sayısının iyileşenlere oranla ciddi şekilde düşmesi, normalleşme yolunda adımlar atılmasının önünü açtı.

VİYANA – Avusturya Turizm Bakanı Elisabeth Köstinger, Başbakan Sebastian Kurz’un açıkladığı normalleşme sürecine ilişkin eylem planı kapsamında restoran, hotel, eğlence ve turizm alanında hizmet veren işletmelerin aşamalı olarak mayıs ayının ortası itibarıyla açılabileceğini söyledi.

Köstinger, bu iş yerlerinin yeniden açılma tarihinin bu ayın sonunda virüse ilişkin son veriler ışığında kararlaştırılacağını belirterek, turizm ve gastronomi alanında faaliyet gösteren işletmelerin virüse karşı aşı bulunana kadar çeşitli önlemlere uyarak hizmet vereceğini kaydetti.

Avusturya’da çok sayıda kişi önlemler nedeniyle evden çalışmayı sürdürürken, çeşitli nedenlerden ötürü rahat çalışma imkanı bulamayanlara da bazı oteller kapıları açtı. Halihazırda otellerin hizmet dışı olduğu ülkede, bazı işletmeler boş odalarını evde çalışmak zorunda olan ancak farklı nedenlerden dolayı çalışmakta güçlük çekenlerin hizmetine ücretsiz olarak sunuyor.

Avusturya’da bugüne kadar toplam 12 bin 734 kişide Kovid-19 tespit edilirken, 273 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkede iyileşenlerin sayısı ise 4 bin 512’ye ulaştı.

NTV

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz