Başbakan Castex : Şimlilik karantina uygulamayı gerektirecek bir durum yok

0
5455

Başbakan Jean Castex şimdilik karantina uygulamayı gerektirecek bir durumun olmadığını söyledi. Salgın durumunun oldukça hassas olduğunu belirten Başbakan Castex kısıtlamaları kaldırıcak zamanın henüz gelmediğini ifade etti. 

Başbakan Castex : Şimlilik karantina uygulamayı gerektirecek bir durum yok. Fransa’da Covid-19 salgınıyla ilgili bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenleyen Başbakan Jean Castex, şimdilik karantina uygulamayı gerektirecek bir durumun olmadığını söyledi.

« Durum oldukça hassas. Günlük ortalama 20 bin olan vaka sayısı ile günde 1600 kişinin hastaneye kaldırılmasıyla ilgili sayılara alışacağız » ifadeleriyle konuşmasına başlayan Başbakan Jean Castex, şu an yoğun bakım ünitelerinde bulunan her 10 hastadan altısının Covid-19 hastası olduğunu söyledi.

Günlük rakamların oldukça yüksek olmasına değinen Başbakan Castex, tedbirlerin elde bırakılmamasına dikkat çekti. Oluşan umutsuzluk ve sabırsızlık ortamının farkında olduğun belirten Jean Castex, yapılacak en ufak bir hatayla virüsün yayılmasının yeniden hızlanmasına neden olacağı ve geri dönülemez sonuçlar çıkarabileceğini işaret etti. Castex tedbirleri hafifletme zamanının henüz gelmediğini kaydetti.

Başbakan Castex : Şimlilik karantina uygulamayı gerektirecek bir durum yok

Ortaya çıkan yeni varyantlara bağlı riskin üçüncü bir karantina uygulamasını gündeme getirdiğini dile getiren Başbakan Castex, şimdilik yeni bir karantinayı yürürlüğe koyacak bir durumun olmadığını söyledi. Castex, yeni bir karantina uygulamasının başvurulacak son çare olarak düşünüldüğünü sözelerine ekledi. Karantinadan kaçınmak için tüm yollara başvurulduğunu belirten Castex, daha bir hafta öncesine kadar yeni bir kapanmanın gündemde olduğunu ve bu perspektifin tamamen ordadan kalkmadığını söyledi. Castex, « Karantina şimdilik gerekli değil. Ama gerekirse tereddüt etmeyeceğiz. Amaç karantinayı ertelemek değil ondan kaçınmaktır. İçinde bulunduğumuz durum karşısında yeniden bir karantina konusunda soru işaretleri bulunduğunu onaylıyorum. Bu olasılık henüz ortadan kalkmadı » ifadelerini kullandı.

Castex : Bugüne kadar 1 milyon 766 bin kişiye aşı yapıldı

Ocak sonu itibarıyla öngörülen 1 milyon kişiye aşı yapma hedefine fazlasıyla ulaşıldığını hatırlatan Başbakan Jean Castex, Ocak ayının sonunda aşı olanların sayısını 1,5 milyon olarak duyurdu. Bugün itibarıyla aşı olanların sayısını 1 milyon 766 bin olarak açıklayan Jean Castex, 189 bin kişinin ikinci doz aşıyı yaptırdığını söyledi. Şubat ayının sonunda 3,5 ila 4 milyon arasında insana aşı yapılmasının hedeflendiğini belirten Castex, AstraZeneca firmasının geliştirdiği aşının da yarından itibaren Fransa’ya ulaşacağını söyledi. Öncellikli olarak risk faktörü taşıyan hastalar ile yaşlıların aşılama işlemine tabii tutulduğunu vurgulayan Başbakan Castex, Mart ayının sonunda Huzurevi ve Yaşlı Bakım Evleri’nde kalan yaşlıların en az yüzde 70’ine aşı yapılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Olivier Veran : Okullarda test uygulaması yaygınlaşacak

Toplantıda söz alan Sağlık Bakanı Olivier Veran, Fransa’da her saniyede 4 testin gerçekleştirildiğini söyledi. Yapılan testlerin yüzde 92’sinin sonucunu en geç 24 saatte alındığını belirten Veran, Üniversite ve okullarda test sayısının arttırılacağını kaydetti. Sağlık Bakanı Olivier Veran çok yakında tüm okullarda tükürük yoluyla test yapılacağını duyurdu.

Fransa’da koronavirüsün mutasyon geçirmiş yeni varyanlatının yayılmaya devam ettiğine dikkat çeken Bakan Veran, en çok Brezilya ve Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni türlerin kaygı uyandırdığını ifade etti. Veran İngiltere’de ortaya çıkan yeni türün Fransa’da her hafta yüzde 50 oranında bir artış gösterdiğini sözelerine ekledi.

Sokağa çıkma yasağını ihlal eden 177 bin kişiye ceza yapıldı

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin geçtiğimiz Cumartesi akşamından bu yana sokağa çıkma yasağı ile ilgili kontrollere hız verildiğini söyledi. Haftasonundan bu yana saat 18’den sonra yapılan polis ve jandarma kontrollerinin yüzde 38 oranında arttığını belirten Darmanin bu oranın daha fazla arttırılacağını duyurdu. Bakan Darmanin sokağa çıkma yasağının saat 18’e çekildiği tarihten bu yana 1,9 milyon kişinin kontrol edildiğini ve bunlardan 177 bin kişiye ceza kesildiğini söyledi.

Avrupa Birliği ülkelerinde Fransa’ya göre dönen Fransızların ülkeye girişlerinin engellenemeyeceğini belirten İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, gerekçesiz olanlara ceza yazılacağı ve kendilerini izole etmelerinin isteneceğini söyledi. Darmanin, AB dışı herhangi bir ülkeden gelen yabancıların ülkeye kabul edilmeme durumunun olabileceğini belirtti.

kaynak fransaposta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz