Beyaz Saray: Türkiye’nin F-35 alması mümkün değil

0
273

Beyaz Saray: Türkiye’nin F-35 alması mümkün değil

Beyaz Saray, Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili bir son dakika açıklaması daha yaptı.

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini teslim alması ABD’nin canını sıkıyor. Patriotları vermeyen ancak S-400 alınmasını da onaylamayan Beyaz Saray Türkiye’nin F-35programında bulunamayacağını açıkladı.

“DAHİL OLMASI İMKANSIZ”
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın alması F-35 programına dahil olmasını imkansız hale getirdi.” ifadesi kullanıldı.

Trump hükümeti, Türkiye’nin Patriot hava savunma sistemi alması için pek çok teklif sunmuştur.

Türkiye 65 yılı aşkın bir süredir köklü ve güvenilir bir ortak ve NATO müttefiki olmuştur ancak S-400’lerin kabul edilmesi bütün NATO müttefiklerinin Rus sistemlerinden uzaklaşma konusunda birbirlerine verdikleri taahhüde zarar vermektedir.

BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZDA OLUMSUZ ETKİ YAPACAK
Bunun Türkiye’nin ittifak içinde birlikte çalışılabilirliği üzerinde olumsuz etkileri olacaktır. ABD hala Türkiye ile stratejik ilişkisine büyük değer vermektedir.

NATO müttefikleri olarak ilişkimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35’e odaklı değildir. Askeri ilişkilerimiz güçlüdür. Türkiye’de S-400 sisteminin varlığından kaynaklanan kısıtlamaları gözeterek Türkiye ile kapsamlı şekilde işbirliği yapmaya devam edeceğiz.

PENTAGON: TÜRK PİLOTLAR ABD’Yİ TERK EDECEK
Öte yandan Pentagon tarafından yapılan açıklamada, ABD eğitim gören Türk F-35 personellerinin 31 Temmuz’a kadar ülkeden ayrılacağı belirtildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz