Bulgaristan Gümrük Kontrolünde Türkiye’ye seyahat eden araçta rekor para bulundu

0
5959

Bulgaristan yakaladı: Türkiye’ye seyahat eden araçta rekor para bulundu

Bulgaristan yakaladı: Türkiye’ye seyahat eden araçta rekor para bulundu

Sırbistan ve Bulgaristan gümrükleri son yıllarda ele geçirdikleri nakit paralarla ünlü oldu. Bilindiği gibi yolcuların üzerinde yakalanan beyan edilmemiş paralara el konuluyor. (Miktar 10 bin Euro’nun üzerindeyse) Özellikle yasa dışı yollardan elde edilen paralar konusunda titiz bir araştırma yapılıyor. Yaşanan son olayda Bulgaristan’dan Türkiye’ye geçiş yapmak isteyen bir otobüs durduruldu ve xray cihazı ile arama yapıldı. Almanya’dan gelen Türk plakalı aracın gizli bölmelerine saklanmış 34 paket banknot bulundu.

 

Para dolu paketleri çıkardılar

Yetkililer, paranın toplam miktarının 1 milyon Euro’yu geçtiğini açıkladılar. Bu paraya el konulurken şoför ve araçtaki diğer 4 kişi hakkında soruşturma açıldı. Bulgaristan Gümrük İdaresi’nden verilen bilgiye göre 1 kişi gözaltına alındı. Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo sınır kapısında yaşanan bu olay kameraya alındı. Görüntülerde Bulgar gümrük memurları otobüsün içindeki gizli bölmeyi açarak para dolu paketleri çıkarıyorlar. Yetkililer, paraların araçta saklanması için bir şahısa 500 Euro ödendiğini de belirttiler.

Türkiye yolcuları didik didik aranıyor

Avrupa’dan Türkiye’ye seyahat eden veya Türkiye’den dönen araçlar gümrük çalışanlarının sık sık aramasına takılıyor. Yasa dışı yollardan elde edilmese bile Türk yolcuların yanlarında yüksek miktarda para ve altın taşıdıkları biliniyor. Bu nedenle gümrüklerde özellikle bu yolcuların araçları seçiliyor. El konulan paralar normalde soruşturma süresince devlet kasasında tutuluyor. Normalde bir suç unsuru tespit edilmediğinde ve vergi cezası ödendiğinde bu paraların sahibine iade edilmesi gerekiyor. Ancak Bulgaristan’da bu genellikle yapılmıyor ve sahipleri ya paralarına hiç kavuşamıyorlar ya da uzun süre mücadele vermek zorunda kalıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz