Coronavirüsü yenen Genc Gurbetci, yasadiklarini anlatti.

0
4355

Kovid-19’u yenen Türk anlattı, gündeme oturdu!

Yeni tip corona virüsü (Kovid-19) hakkında son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Salgın, dünya genelinde onlarca ülkeye yayıldı. Dolayısı ile, Avrupa başta olmak üzere çeşitli ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları da bu salgından etkilendi. Bu ülkelerin başında ise İngiltere yer aldı. 6 ay önce İngiltere’ye giden 35 yaşındaki Gökhan Tebrizcik de corona virüse yakalanan ve bu amansız hastalığı yenenler arasına katıldı. Tebrizcik, corona virüsü belirtileri hakkında bilgi verirken yaşadığı zorlu süreci tüm hatları ile anlattı. 35 yaşındaki Türk vatandaşının anlattıklar ise sosyal medyada en çok paylaşılan son dakika haberleri arasına girdi.

 Covid-19 salgını, dünya genelinde onlarca ülkeye yayıldı. Çeşitli coğrafyalarda yaşayan Türk vatandaşları da bu salgınlardan etkilendi. İngiltere’de yaşayan 35 yaşındaki Gökhan Tebrizcik de, corona virüse yakalanan Türk vatandaşlarından sadece birisi idi. Tebrizcik, hastalığa yakalandıktan sonra gösterdiği amansız mücadele ile hayata tutunmayı başardı.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ İÇİN BUNLARI SÖYLEDİ

Tebrizcik, eşi Burcu Tebrizcik ile altı ay önce dil eğitimi almak ve çalışmak için İngiltere’ye gitti. Corona virüsü yenmeyi başaran Türk vatandaşı, zorlu süreci tüm detayları ile anlattı. Tebrizcik, semptomların görülmeye başladığı 10 Mart tarihinden bugüne kadar geçen sürecin yönlerini aktardı. Tebrizcik’in son dakika corona virüsü açıklamalarında dikkat çeken en önemli detay ise, hastalığın belirtileri oldu.

EŞİM HAYATA BAĞLADI’

“Eşimle eve döndüğümüzde elimde bir kutu parasetamol ve antibiyotik vardı. İlk iki gün ateş, kusma ve ağrılar çok şiddetliydi. Ailemizden uzaktaydık. Bu hastalığa karşı motivasyon ve bilgili olmak çok önemli. Ateşiniz ansızın yükseliyor. Ateş yükseldiğinde kendinizi soğutmanız gerekiyor. Bilindik soğutma yöntemlerini uyguluyorduk. Eşim, tüm uyarılarıma, virüs bulaşma riskine aldırış etmeden bana yardımcı oldu. Burcu’nun psikolog olması, benim de çocukluğumda çok fazla ateşli hastalık geçirmem, duruma adapte olmamı sağladı. Ancak dört gün hiç uyuyamadım. Sürekli halüsinasyonlar görüyordum. Beynimde birbiri ardına karmakarışık düşünceler beliriyordu. Sürekli olarak kendimi ‘Ateşim yüksek, bu yüzden sanrılar görüyorsun, geçecek’ diye teskin etmeye çalışıyordum. Ancak düşüncelerimi kontrol edemez olduğum anlar beliriyordu. Karamsarlığa düştüğüm zamanlarım da oluyordu. TV’den İtalya ve İspanya’yı gördükçe ölüm korkusuna kapılıyordum. Eşimin desteği beni hayata bağladı.”

‘SİSTEM ÇOK KÖTÜ’

“Hastalığın dördüncü gününde sağlık merkezinden telefon geldiğinde, telaşlı şekilde hastaneye gelmem söylendi. Semptomlarım ortadan kalkmıştı. Bu kez özel bir muayene odasına aldılar. İçeri giren kadın doktor, testi sadece kendisinin yaptığını söyleyince, şaşkına dönmüştük. Test yapıldığını söyleyince cevap vermeden yeniden test yapılacağını söyledi. Sonuçlar pozitifti ama şikayetlerim bitmişti. O gün sabaha kadar hastanede yatarak tedavi gördüm. Ne olduğunu bilmediğim birçok ilaç verildikten sonra evime gidebileceğim söylendi. 14 günü tamamlamam gerektiğini belirttiler. Belki yaşımdan dolayı hastalığı dört günde atlattım ama çok acılı, sancılı geçti. Öksürük şikayeti çok azalmasına rağmen biraz devam ediyor ama hiç ateşlenmiyorum. Eşimle aynı evde yaşadık. Birkaç gündür hafif ateş ve kırgınlığı var. Buradaki hastane yetkilileri test yapılması için ateşin birkaç gün çok yüksek seyretmesini şart koşuyorlar. Sağlık sistemleri çok kötü. Hastaneye gittiğinizde bir zırh var ve ancak bu zırhı geçerseniz hizmet alabiliyorsunuz. Kovid-19 tespit edildikten sonra hiçbir uyarı yapılmadan eve yollandım.”

 

kaynak sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz