Emine Bulut cinayeti Avrupalı Türk kadınları ayaklandırdı: “Şerefsizini ifşa et” kampanyası

0
915

Emine Bulut cinayeti Avrupalı Türk kadınları ayaklandırdı: “Şerefsizini ifşa et” kampanyası

“Psikolojik baskı altında kaldım, hep korku içinde yaşadım, üvey babam eve arkadaşlarını getiriyordu, alkol ve uyuşturucu vardı. Annem hep yalnız yaşadı, depresyona girdi, iki kocasından da boşandı.”…

Emine Bulut cinayetinden psikolojik olarak etkilenen İlayda Önder, cinsel, fiziksel, psikolojik taciz ve tecavüzlere karşı “#balancetonserefsiz” yani “Şerefsizini ifşa et” etiketiyle sosyal medyada kampanya başlattı.

Ekonomi okuyan İlayda, arkadaşı Özge ve yargı süreci devam ettiği için Gizem olarak adlandıracağımız genç kızların ortak noktası, şiddete maruz kalmış olmaları. Fransa’da yaşayan birçok kadın çoğu zaman isim belirtmeden şu ana kadar kimseye anlatamadıkları maruz kaldıkları şiddet olaylarını sosyal medya üzerinden bu etiketle paylaşıyor.

Fransa doğumlu olan ve kadın sığınma evi açmak isteyen İlayda, Özge ve Gizem başlarından geçen acı olayları Euronews Türkçe’ye anlattı.

“Emine Bulut cinayetinden çok etkilendim”

Fransa’da doğup büyüyen Denizlili İlayda Önder Türkiye’de gerçekleşen Emine Bulut cinayetinden çok etkilendiğini ve elindeki imkanlar ile Fransa’da bir şeyler yapmaya çalıştığını ifade etti: ” İlk başta iş dünyasının bir sosyal paylaşım ağında Türkiye’de zor durumda olan kadınları ağırlayabilecek birçok odası olan kadın sığınma evi açmak istedigimi belirttim. 

Projeye destek verenler oldu. 

Ne yapabileceğimizi düşünürken şiddete maruz kalan ve anonim kalmak isteyen bir arkadaşla etiket oluşturma fikri geldi aklımıza.” diyor.

Kaynak euronews.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz