ENGELLİ GURBETÇİ GENCİN BÜYÜK BAŞARISI

0
698

ENGELLİ GURBETÇİ GENCİN BÜYÜK BAŞARISI

Almanya doğumlu paralimpik koşucu Ali Laçin kendi kategorisinde dünyanın en hızlı iki yüz metre koşucularından biri olan Laçin 2018 yılında Almanya’ya gümüş madalya kazandırdı.

Berlin’de yaşayan Laçin’in asıl hedefi 2020 Tokyo Oyunları.

2020 Tokyo Oyunları için antrenmanlarını aralıksız sürdüren Laçin,idman yaptığı stadyuma elden kumandalı gaz ve fren aparatı yardımı ile kullandığı aracı ile gidiyor.

Koşmaya 25 yaşında başlayan sporcuyu atletizme yönlendiren olayın 2011’de yaşandığını aktarıyor. Televizyonda röportajını izlediği Alman asıllı atlet Vanessa Low’un söylediklerinden etkilenen Laçin bu sporu yapmaya karar verdi.

Kullandığı ilk protezleri ise Low’un kullanmadığı,Lacin’e hediye ettiği eski protezleri oldu.

Bu röportajın hayatındaki değişime sebep olduğunu ise kendisi su şekilde belirtiyor “Kendimi engelimle göstermek istemiyordum.Bu benim için çok zordu. Fakat 2011’de,2012 için pralimpik oyunlarına hazırlanan sporcu hakkında röportaj vardı. Bunu izleyince çok etkilendim ve bir nevi kendimden utandım. O röportajdan sonra bu sporu yapmaya karar verdim.”

Doğuştan kaynaklanan bir sorun nedeniyle bir buçuk yaşında bacakları kesilen Laçin kendi ayakları ile yürümenin ne demek olduğunu bilmediği için bacaklarını ileri yaşlarda kaybedenlere göre daha avantajlı olduğunu söylüyor “Sonuçta ben doğuştan engelli olduğum için engelleri aşmak biraz daha kolay.”

2012 bir kazada köprücük kemiğini kıran Laçin zor günler de yaşadığını ve 8 ay spor yapamadığını dillendiriyor.

2017’de ailevi nedenlerden dolayı spora ara veren Laçin yaptığı bir telefon görüşmesinin ardından 2018’de Berlin’de yapılan Avrupa Şampiyonası’na katılmaya karar vererek ikincilikle gümüş madalyanın sahibi oldu.

kaynak Post gazetesi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz