Fransa Başbakanı Castex açıklama yaptı. Salgında son durum

0
7619

Fransa Başbakanı Castex açıklama yaptı. Salgında son durum

Covid-19 salgını ile ilgili alınan yeni kararları duyurmak için düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Jean Castex, genel bir karantinadan kaçınmanın sosyal temasların sınırlandırılmasıyla mümkün olacağını belirterek, « Evde kalın, sosyal temaslarınızı sınırlandırın » şeklinde çağrı yaptı. Virüsün yoğun yayıldığı departmanların sıkı gözetim altında tutulduğunu belirten Başbakan Castex, Le Pas-de-Calais departmanına hafta sonu geçerli olan karantina uygulaması getirildiğini duyurdu. Başbakan gözetim altındaki bölgelerde bulunan gıda dışında kalan 10 bin metrekareden büyük alış-veriş merkezlerinin kapatılmasına karar verildiğini söyledi. 

Haftalık sağlık brifingi kapsamında bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Jean Castex, 15 günden bu yana virüsün daha hızlı bir şekilde yayıldığına değinerek sözlerine başladı. Castex ülkede tespit edilen vakaların yüzde 60’ının koronavirüsün İngiliz varyantından oluştuğuna dikkat çekti. Başbakan’ın düzenlediği basın toplantısında hazır bulunan Sağlık Bakanı Olivier Veran ise aşı kampanyasının istenilen hızda devam ettiğini belirterek, Başbakan Castex’in sözlerini doğrulayan ifadeler kullandı. 

Son bir haftada artışı devam eden salgında korkulan yükselişin kaydedilmediğini belirten Başbakan Jean Castex, 80 yaş üstü vakaların sayısında ise yüzde 17,5 oranında bir düşüş kaydedildiğini ve bu düşüşün aşılamaya bağlı olduğunu söyledi. 

Le Pas-de-Calais departmanında karantina uygulanacak

Salgının yoğun geçtiği 20 departmanın gözetim altında tutulduğunu kaydeden Başbakan Jean Castex, Fransa’nın kuzeyinde bulunan Le Pas-de-Calais’de hafta sonu karantina uygulanacağını duyurdu. Castex Cumartesi sabahı saat 8’de başlayacak olan karantinanın Pazar günü saat 18’e kadar devam edeceğini ifade etti. Başbakan alınan karantina kararının sonraki hafta sonlarında da devam edeceğini kaydetti. Başbakan Castex, Hautes-Aples, L’Aisne ve l’Aube departmanlarında sıkı denetim altına alındığını duyurdu. 

10 bin metrekareden büyük alış-veriş merkezleri kapatılacak

Virüsün yoğun olarak yayıldığı departmanlara yeni kısıtlamaların getirildiğini belirten Başbakan Jean Castex, bu bölgelerde bulunan 10 bin metrekareden büyük, gıda sektörünü teşkil etmeyen alış-veriş merkezlerinin kapatılacağını söyledi. 

Virüsün ülkede bölgelere göre farklı yayıldığını hatırlatan Başbakan Jean Castex, salgının artış gösterdiği « riskli departmanlarda » oturanlardan gerek görülmedikçe departmanlarını terketmemelerini istedi. 

Genel karantina gündem dışı

Şu anda genel bir karantinanın gündemde olmadığını söyleyen Başbakan Jean Castex, ancak bu ihtimalın önümüzdeki haftalarda geçerliliğini koruduğunu ifade etti. 

Aşılama kampanyası istenilen hızda devam ediyor

Aşılama kampanyasının istenildiği hızda devam ettiğini söyleyen Başbakan Castex, toplam aşı olanların sayısını 3,2 milyon, ikinci doz aşıyı yaptıranların sayısını da 1,8 milyon olarak açıkladı. Castex, AstraZeneca firmasını geliştirdiği aşının 65 yaş üstü için kullanılmasına verilen onay sayesinde aşılama kampanyasının daha da hızlacağını sözlerine ekledi. 

Nisan ayının ortalarına doğru en az 10 milyon insanın aşı olacağını belirten Başbakan Jean Castex, bu sayının Mayıs ayında 20 milyona ve yaz mevsiminde 30 milyona ulaşacağını söyledi. 

15 Mart’an itibaren eczanelerde aşı yapılacak

Başbakan, AstraZeneca firmasının aşılarının ulaşması durumunda 15 Mart’an itibaren eczanelerde aşı yapılacağını duyurdu. 

Sağlık çalışanlarına aşı olmaları yönünde duyuru yapan Başbakan, şu ana kadar sağlık çalışanlarından sadece üçte birinin aşı olduğunu, bu durumunda virüs ile mücadeleyi sekteye uğrattığını kaydetti. 

Başbakan Castex : Evde kalın ve sosyal temaslarınızı sınırlandırın

Başbakan Jean Castex, genel bir karantinadan kaçınmanın tek yolunun herkesin sosyal temasını mümkün olduğunca sınırlandırmasından geçtiğini ifade ederek, « Evde kalın, sosyal temaslarınızı sınırlayın » şeklinde çağrıda bulunda. Başbakan genel kapanmadan kaçınmanın mümkün olduğunu ancak dikkat edilmemesi durumunda zorunlu olabileceği yönünde ifadeler kullandı. 

Şartlar oluşursa Nisan ortasında bir açılma olabilir

Yürürlükte olan kısıtlamaların kaldırılması ile ilgili bir tarih verip veremeyeceği yönündeki soruya temkinli cevap veren Başbakan Jean Castex, aşılama işleminde hedeflenen sayıya ulaşılması durumunda, hastanelerdeki yoğunluğun azalması durumunda ve salgında yavaşlama yaşanması durumunda bazı kısıtlamaların Nisan ayının ortalarında kaldırılabileceğini söyledi. Hava şartlarının virüsün yayılmasına engel olabileceğini düşündüğünü söyleyen Castex, aşılamada belirlenen hedefe ulaşılması durumunda Nisan ayının ortasında tedbirlerin yumuşatılmasının gündeme gelebileceğini vurguladı.

kaynak postafransa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz