Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Maske takmak kapalı kamusal alanlarda zorunlu olacak

0
3393

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Maske takmak kapalı kamusal alanlarda zorunlu olacak

Fransa’da 14 Temmuz Ulusal Bayram günü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron televizyonda iki gazetecinin sorularını yanıtladı. Macron, Covid-19 salgınının hızlandığına dair belirtilerin bulunduğunu kaydetti ve ağustos ayından itibaren kamuya açık kapalı alanlarda maske kullanımının zorunlu hale geleceğini duyurdu.

Macron, “Yeni bir adım atılmasını istedim ve önümüzdeki haftalarda halka açık tüm kapalı alanlarda maskenin zorunlu hale getirilmesini umuyorum” dedi.

11 Mayıs’tan itibaren salgın tedbirlerini hafifletmeye başlayan Fransa’da toplu taşıma dışında maske takma zorunluluğu bulunmuyor.

Bastille Günü olarak da bilinen milli bayram çerçevesinde Elysee Sarayı’nda gerçekleşen TF1 ve France 2’nin canlı yayınında Fransa Cumhurbaşkanı, Covid-19’a yakalanması halinde çok tartışılan ilaç “klorokin”i kullanmayacağını belirtti. Macron, olası ikinci dalgaya karşı hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Macron, ülkede protesto ve grevlere neden olan emeklilik reformunda değişiklik yapılacağının altını çizerek, salgının yol açtığı ekonomik kriz sebebiyle de işsizliğin önemli ölçüde artmasını beklediklerini aktardı.

kaynak euronews

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz