Fransa Cumhurbaskani Macron; sali aksami Konusma yapacak. Restorant ve bar’lar acilabilir.

0
8882

Fransa Cumhurbaskani Macron; sali aksami Konusma yapacak. Restorant ve bar’lar acilabilir.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Covid-19 salgınını dizginlemek için getirilen kısıtlamaların aşamalı olarak kaldırılacağı yönündeki konuşmasını 24 Kasım 2020 salı akşamı saat 20’de yapacağı açıklandı.

Yaklaşan Noel Bayramı ve Yılbaşı öncesinde kapalı olan işletmelerin açılıp açılmayacağı, Fransızların Noel’i aileleriyle kutlayıp kutlayamayacakları yönündeki soruların cevabı 24 Kasım 2020 tarihinde belli olacak. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’nun  salgına karşı getirilen kısıtlamaların aşamalı olarak kaldırılması yönünde önümüzdeki hafta yapacağı konuşmanın salı akşamı saat 20’de gerçekleşeceği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren aşamalı olarak kaldırılacak olan kısıtlamaların hangi sektörleri kapsayacağını ve nasıl bir yol haritası izleneceğine dair bilgiler vermesi bekleniyor.

Salı akşamı yapılması planlanan konuşmada Emmanuel Macron’un açılmalarına izin verilecek olan işletmelerin uygulayacakları yeni sağlık protokolü hakkında da bilgi vereceği ifade edildi. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un salı akşamı saat 20’de yapacağı konuşmanın haberi Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire tarafından verildi. Bugün esnaf temsilcilerini kabul eden Le Maire, konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un temel ihtiyaç kapsamına girmeyen işletmelerin açılıp açılmayacağı yönündeki beklentilerine salı akşamı yapacağı konuşma sırasında cevap vereceğini söyledi. 

Bu arada 27 Kasım Cuma günü yapılması planlanan « Black Friday » indirim günün bir hafta sonraya ertelendiği ve 4 Aralık 2020 tarihinde yapılacağı öğrenildi. 

Birkaç gün öncesine kadar oldukça karamsar bir tablo çizen hükümet çevrelerinde son günlerde gözlenen söylem değişikliğine bakıldığında temel ihtiyaç teşkil etmeyen işletmelere 1 Aralık tarihinden itibaren açılma izni verilmesi bekleniyor. Son günlerde vaka sayılarında yaşanan düşüş, yoğun bakım üniteleri ile hastanelere başvuran hasta sayılarındaki düşüş ile birbiri ardına yapılan aşı haberlerinden sonra hükümetin kısıtlamaları beklenilenden daha erken kaldırılacağı düşünülüyor. 

Kaynak postafransa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz