Fransa Cumhurbaşkanı Macron yarın Savunma Kurulu’nu toplarken Başbakan Castex Perşembe akşamı açıklama yapacak

0
4347

Fransa Cumhurbaşkanı Macron yarın Savunma Kurulu’nu toplarken Başbakan Castex Perşembe akşamı açıklama yapacak

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yarın sabah saatlerinde Covid-19 salgınana karşı oluşturulan Savunma Kurulu’nu toplayacak. Önümüzdeki haftalarda uygulanacak olan tedbirlerin görüşüleceği toplantıyla ilgili açıklamaların Perşembe akşamı bir basın toplantısı düzünleyecek olan Başbakan Jean Castex tarafından açıklanacağı duyuruldu. Yarınki toplantıda aşılama programını hızlandırmak amacıyla da yeni kararların alınacağı öğrenildi.

İskoçya, İtalya, Almanya, Hollanda, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde genel karantina kararı alınırken, Fransa’da önümüzdeki haftalarda uygulanacak olan sağlık protokolü çerçevesinde alınacak kararlar için yarın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başkanlık edeceği Savunma Kurulunun toplanacağı bildirildi. Aşılama programı başta olmak üzere Covid-19 salgınını yayılmasını önlemek amacıyla alınacak yeni kararların yarınki toplantıda masaya yatırılacağı ifade edildi. Toplantıda Güney Afrika ve İngiltere’de ortaya çıkan koronavirüsün mutasyona uğramış iki farklı varyantının Fransız topraklarında görülmesi üzerine, virüsün yayılmasının önüne geçilmesi için yürürlüğe konulacak olan yeni tedbirlerin görüşüleceği kaydedildi.  

Perşembe günü açılmaları öngörülen sinema ve tiyatro solunu gibi kültür-sanat işletmeleri ile yine 20 Ocak 2021 tarihinde açılmaları öngörülen restoran, kafe, bar gibi işletmelerin durumunun yarınki toplantıda görüşüleceği öğrenildi. 

Başbakan Jean Castex Perşembe akşamı açıklama yapacak

Toplantıda alınacak olan kararların Perşembe akşamı saat 18’den itibaren Başbakan Jean Castex tarafından düzenlenecek olan bir basın toplantısı sırasında açıklanacağı gelen bilgiler arasında yer aldı. Başbakan Jean Castex sinema ve tiyatro salonları gibi kültür-sanat işletmelerinin açılıp açılmayacağı konusunda resmi açıklama yapacağı ifade edildi.

kaynak fransaposta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz