Fransa da Büyük Grev Yarın. Ülkede yarın hayat duracak, heryerde grev var!

0
865

Fransa da Büyük Grev Yarın. Ülkede yarın hayat duracak, heryerde grev var!

Fransa’da 5 Aralık’ta düzenlenecek olan genel grev toplu taşımadan eğitime, sağlıktan kamu hizmetlerine kadar pek çok sektörde etkili olacak. Fransa tarihinin en ağır grevi olarak nitelendirilen 5 Aralık’ta okullar kapandı, greve dair önlemler alındı.

Fransa, 5 Aralık’ta başlayacak grev için hazırlık yapıyor. Hükümetin uygulamayı planladığı emekli maaşı reformuna karşı düzenlenecek olan grev için hükümet acil durum toplantısı gerçekleştirdi.

Perşembe günü ilan edilen ve toplu taşıma araçları ve diğer sektörleri kapsayan grevin ülkeyi uzun süreli olağanüstü hal durumuna getirileceğinden korkuluyor

Polisinden, öğretmenine doktorundan işçiye herkes grevde!

Ülkede hayatı durma noktasına getirecek greve Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France’ın çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, hastane çalışanları, öğrenciler, postane çalışanları, memurlar, avukatlar, tarım çalışanları, ambulanslardaki görevli sağlık ekibi, taksi şoförleri, öğretmenler, Fransız devletine ait elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF çalışanları, nakliye şoförleri, hastanelerin acillerinde çalışanlar, Fransız otomobil markası Renault ve rafineri çalışanları yarından itibaren süresiz greve gidecek.

Fransa’da yapılan anketlere göre Fransız halkının %76’sı emekli maaşı sistemindeki reformu destekliyor. 5 Aralık’ta gerçekleşecek grev ise Fransız halkı tarafından %46 destek %33 ise ret aldı.

Kaynak artı33

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz