Fransa ve Türkiye’de son durum. Covid-19 kısıtlamaları hafifletiliyor

0
3265

Covid-19 kısıtlamaları hafifletiliyor: Türkiye’de AVM’ler açıldı, Fransa’da okul zili çaldı

Avrupa’da Covid-19 kaynaklı can kaybı 150 bini aşarken birçok ülke ise koronavirüs kısıtlamalarını esnetmeye başladı. Avrupa 11 Mayıs itibarıyla normal hayata dönüş için önemli adımlar attı.

Koronavirüsün yayılımını önlemekle duran ekonomik hayatı yeniden canlandırmak arasında denge oluşturmaya çalışan hükümetler, işletmeleri kademeli olarak açma kararı aldı.

Fransa’da bazı öğrenciler pazartesi günü ders başı yaparken kıtada en çok can kaybının bildirildiği İngiltere, kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin yol haritasını açıkladı.

11 Mayıs’ta kısıtlamaları geniş çapta esneten ülkeler şunlar oldu:

Türkiye’de ‘kontrollü sosyal hayat’a geçiş

Türkiye salgınla mücadelede kontrollü sosyal hayata geçiş aşamasına geldi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan berber, kuaför, güzellik salonu, alışveriş merkezleri ile giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler pazartesi gününden itibaren faaliyete geçiyor.

Buna göre, berber, kuaför ve güzellik salonları, 09.00-21.00 saatleri arasında çalışacak, müşterilere randevu sistemiyle hizmet verilecek.

Daha önce market, eczane ve hijyen ürünleri satan firmalar dışında hizmetlerini durduran AVM’lerde, restoran, kafe, spor ve eğlence sektörü dışındaki iş yerleri faaliyet gösterecek.

AVM’lerdeki mağazalara 8 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde müşteri alınacak. Deneme kabinlerinde kalma süresi 10 dakikayla sınırlandırılacak.

Pazar yerlerinde giyim, oyuncak, çiçek, fide, züccaciye ve nalburiye malzemeleri satan esnafın ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanması zorunlu olacak, satış yerleri arasında 3 metre mesafe bulunacak.

kaynak euronews

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz