Fransa’da ilk kez bir vizon çiftliğinde Covid-19 görüldü

0
1376

Fransa’da ilk kez bir vizon çiftliğinde Covid-19 görüldü

Fransa’da Covid-19 salgını başladığından bu yana ilk kez bir vizon (gelincik) çiftliğinde koronavirüs izlerine rastlandı ve bin tanesinin itlaf edildiği açıklandı.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ülkenin başkenti Paris’in 120 kilometre batısında bulunan Eure-et-Loir şehrindeki vizon çiftliğinde bin hayvanın itlaf edildiği ve virüs tespit edilen vizonlardan elde edilen deri ve benzeri ürünlerin imha edileceği kaydedildi.

Bakanlık ülkede 4 büyük vizon çiftliği bulunduğunu, bu çiftliklerden birinde yapılan incelemede Covid-19’a dair bir ize rastlanmadığı, diğer ikisindeki çalışmalarınsa devam ettiği kaydedildi.

Yetkililer salgınla alakalı yapılacak denetimlerin en az bir hafta süreceğini de sözlerine ekledi.

Danimarka’da 17 milyon vizon anayasaya aykırı olarak itlaf edildi

Geçtiğimiz haftalarda dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da da, mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) vizonlardan insanlara bulaşma riski sebebiyle yaklaşık 17 milyon vizon itlaf edilmişti. Kopenhang hükümetine ait söz konusu kararın anayasaya aykırı olduğunun ortaya çıkması üzerine ilgili yasa ivedi bir şekilde değiştirilmiş, Gıda Bakanı Mogens Jensen istifa etmişti.

Fransa ve Danmarka’da kuş gribinin yeniden ortaya çıkması üzerine ise iki ülkede en az 30 bin kümes hayvanı itlaf edilmiş ve bazı bölgelerdeki çiftlikle karantinaya alinmisti.

kaynak euronews

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz