Fransa’da Nisan ortalarında « normal yaşama dönüş » umudu doğdu.

0
4476

Fransa’da Nisan ortalarında « normal yaşama dönüş » umudu doğdu. Bakanlar Kurulu toplantısı çıkışında konuşan hükümet sözcüsü Gabriel Attal, hükümetin « normal yaşama dönüşün » Nisan ayının ortalarında mümkün olabileceğini umduğunu söyledi. Attal, Başbakan Jean Castex’in yarın akşam bir basın toplantısında konuşacağını duyurdu. 

Covid-19 salgını dahil birçok farklı alandaki konuyu görüşmek üzere gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın mensuplarına konuşan hükümet sözcüsü Gabriel Attal, hükümetin ülkede « normal yaşama dönüşün » Nisan ayının ortalarında gerçekleşeceğini umduğunu duyurdu.

Hükümetin kısıtlamaları kaldırmak için Nisan ayının ortasına tekabül eden bir tarih üzerine çalıştığını ifade eden Attal, « Aşılama kampanyası hız kazandı. Huzurevi ve Yaşlı Bakım Evleri’nde kalanların yüzde 80’i aşı oldu. Zayıf, yaşlı ve hasta insanları aşılamak hastaneleri korumak anlamına getiriyor. Hastanelerin korunması ise gündelik hayatımız üzerine etkisi olan sınırlandırmaların kaldırılması anlamına geliyor. Görünen tarih uzak ve belirsiz değil, Nisan ortasınında gerçekleşmesini umuyoruz. Ülkeyi yeniden aşamalı olarak açmak için çalışmalara başladık » şeklinde konuştu. 

« Aşılama » sayesinde « Tünelin ucunun görüldüğünü » belirten Gabriel Attal sosyal yaşama hitap eden kapalı tüm işletmelerin açılacağını duyurdu. Attal, getirilecek kısıtlamaların genel olarak değil virüsün yoğun olduğu bölgelere yönelik « hedefli » olacağını ifade etti. Salgında patlama yaşanmadığını ancak yükselişin devam ettiğine dikkat çeken Attal, durumun bölgeden bölgeye farklılık gösterdiğini ifade etti. Fransızların kısıtlamalardan yıldığının farkında olduğunu belirten Attal, alınacak kararların « hedefli bir yaklaşımla » yerel ve bölgesel olacağını kaydetti. 

Hükümet sözcüsü Gabriel Attal, Başbakan Jean Castex’in yarın düzenleyeceği bir basın toplantısında alınan kararları duyuracağını açıkladı. 

Fransa’da günlük vaka sayısı 20 binlerde seyrederken, dün verilen rakamlara göre toplam ölü sayısı 87 bini geçti.

 

kaynak postafransa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz