Fransa’da tarihi açıklama: Doktorlar yıllardır bebeklere yanlış tedavi uygulamış

0
1735

Fransa’da tarihi açıklama: Doktorlar yıllardır bebeklere yanlış tedavi uygulamış

Fransa’da Yüksek Sağlık Otoritesi (HAS) yıllardır çocuk doktorları tarafından önerilen bebeklerin bronşlarının temizlenmesi için gerçekleştirilen solunum fizyoterapisinin (kiné respiratoire) bebeklere zarar verdiğini açıkladı. Kullanılmasının önerilmediğini duyurdu.

Fransa’da her kışın yaklaşık 480 binden fazla bebeğin yakalandığı bronşit hastalığı ile ilgili büyük ses getiren açıklama Yüksek Sağlık Otorotisi’nden yapıldı.

Açıklamada, 19 yıldır önerilen solunum fizyoterapisinin artık bebeklere önerilmediği kaydedildi. HAS Başkan Yardımcısı ve genel cerrahi uzmanı Pierre-Louis Druais konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bu methodun doğruluğu ile ilgili ellerinde hiçbir bulgunun olmadığını söyledi.

Bu yöntem faydalı değil zararlı

Açıklamada, bu yöntemin faydasız olmasından ziyade zararlı olduğuna da vurgu yapıldı. Zaten nefes almakta zorluk çeken bebeğin durumunun daha da kötüye gitmesine neden olacağına değinildi.

Ayrıca dünyada bebeklere bu tarz bir metod uygulanan Belçika birlikte iki ülkeden biri oldukları, diğer ülkelerde bu uygulamanın sakıncalı görüldüğü da hatırlatıldı.

Bebeklerin burunlarını iyi temizleyin

Her yıl 1 yaşından küçük çocukların yüzde 3’e yakınının üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırıldığına da dikkat çekilirken, bununla en güzel mücadele yönteminini bebeklerinin burunlarının sürekli tuzlu su yardımıyla temiz tutulması olduğuna da vurgu yapıldı. Bu uygulamanın bebeklerin çok hoşuna gitmediğini, ancak bun çalıştırılması gerektiği belirtildi.

 

kaynak arti33

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz