Fransa’nın gündemi kadına yönelik şiddet: Sadece 2019’da 101 kadın öldürüldü

0
329

Fransa’nın gündemi kadına yönelik şiddet: Sadece 2019’da 101 kadın öldürüldü

Türkiye gibi kadın cinayetlerinin tartışıldığı bir başka ülke Fransa. Eşleri veya erkek arkadaşları tarafından öldürülen kadınlar yeniden ülke gündeminde. Fransız hükümetinin verdiği rakamlara göre 2019 yılında 101 kadın aile içi şiddet sonucu hayatını kaybetti. Bir süre önce Türk asıllı Gülçin Kaplan, savcılığa defalarca şikayetçi olmasına rağmen bir önlem alınmamış ve Türk eşi tarafından öldürülmüştü.

Yapılan bir araştırmaya göre ise, 18 yaş ve üzeri Fransız kadınların yüzde 12’si hayatlarında en az bir kez tecavüze uğradı.

7 maddedeki Fransa’daki kadın cinayetleri, cinsel ve aile içi şiddet

1. Fransa’da her yıl 220 bin kadın aile içi şiddete maruz kalıyor

Fransa’da Kadın Erkek Eşitliği Bakanlığı’nın rakamlarına göre, her yıl yaklaşık 220 bin kadın eski veya halihazırda ilişkide oldukları eşleri tarafından fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalıyor.

Söz konusu kadınlardan 4’ünden 3’ü, “tekrar eden şiddet eylemlerine”; her 10’undan 8’i ise psikolojik veya sözlü tacize maruz kalıyor.

2. Fransız kadınların yüzde 12’si tecavüz mağduru

Jean Jaures Derneği ve Ifop Enstitüsü’nün 18 yaş ve üzerindeki 2 bin 167 kadın ile yaptığı ankette, bu kadınların yüzde 12’sinin hayatlarında en az bir kez tecavüze uğradığı ortaya çıktı.

Söz konusu kadınlardan yüzde 43’ü ise en az bir kez cinsel tacize maruz kaldı.

kaynak euronews

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz