Fransa’ya Bulgar pasaportuyla Türkiye’den adam getiren şebeke çökertildi: 7’si Türk 15 kişi yakalandı

0
3160

Fransa’ya Bulgar pasaportuyla Türkiye’den adam getiren şebeke çökertildi: 7’si Türk 15 kişi yakalandı

Bulgaristan’da düzenlenen sahte belgelerle Türkiye’den Fransa’ya kaçak adam getiren bir şebeke çökertildi. Yapılan 3 farklı operasyonla  7’si Türk, 8’i Bulgar olmak üzere 15 kişi ele geçirildi. Bulgar pasaportunu ve belgelerini bin eurodan, Türkiye’den 10 bin euro karşılığında adam getirmekle suçlanan şahıslardan 8’i hakkında dava açıldı. Sahte belgelerle Fransa’ya gelen ve inşaatlarda çalışan kişiler hakkında ise sınır dışı işlemi başlatıldığı öğrenildi.

Toulouse Sınır ve Gümrük Polis dairesi, organize çete bürosu ekiplerinin 14 Şubat, 29 Mart ve 14 Haziran 2022 tarihilerinde düzenledikleri operasyonlarla Türkiye’den Fransa’ya sahte Bulgar belgeleriyle adam getirdikleri belirlenen 15 kişi yakalandı.

2021 yılının Mart ayında Bulgaristan’da tespit edilen bir çete elemanının takibiyle başlayan soruşturmada bir yıl boyunca çete üyelerinin Türkiye’den onlarca kişiyi Fransa’ya getirip, Toulouse ve çevresindeki inşaatlara yerleştirdikleri belirtildi. Yapılan takip, izleme ve telefon dinlemeleri sonuçu şebekeyle bağlantılı 15 kişi tespit edildi.

Bulgaristan’da bin euro karşılığında pasaport ve belge satan çetenin, Türkiye’den adam getirmek için ise kişi başına 10 bin euro aldığı ifade edildi. Bulgaristan’da bin euro karşılığında sahte belge satılan kişilerin, Bulgar pasaportuyla Fransa’ya getirildiği, 10 bin euro karşılığında Türkiye’den getirilen kişilerin önce Sırbistan’da bekletildikleri ve belgeler hazırlandıktan sonra Fransa’ya geçişlerinin sağlandığı kaydedildi.

Polis tarafından yapılan baskınlarda gözaltına alınan şahısların ev ve işyerlerinde teslim edilmek üzere düzenlenmiş sahte belge ve nakit para ele geçirildiği açıklandı.

Oldukça organize bir şekilde çalıştıkları belirtilen çete üyeleri yapılan sorgulamalarından sonra mahkemeye çıkarılırken, 6 kişi tutuklandı ve 2 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 7 kişi hakkında ise soruşturmanın devam ettiği belirtildi. 

Sahte belgelerle Fransa’ya gelen kişilerin ise sınır dışı edilmeleri için adli işlem başlatıldığı öğrenildi.

 

kaynak fransaposta

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz