Gurbetci bulduğu 557 bin euroyu sahibine teslim etti

0
1540

Almanya gurbetçi Türk’ü konuşuyor: Bulduğu 557 bin euroyu sahibine teslim etti

Almanya’nın Monnheim kentinde yaşayan evli ve 3 çocuk babası Hüseyin Ersoy 24 yıl önce Sinop’tan Almanya’ya gitti. Almanya’da birçok yerde çalıştıktan sonra ‘ölen insanların evlerini tasfiye’ işini yapan bir şirket kurdu. Ersoy, ölen bir adamın evini boşaltırken bulduğu 557 bin euroyu “Kul hakkı yiyemem” diyerek, mirasçısına teslim etti.

TRT Haber’in haberine göre Ersoy, e-posta yoluyla bir sipariş aldı. Gurbetçi, hayatını kaybeden bir adamın evini boşaltırken, bir dolabın kapağını açmasıyla hayatının şokunu yaşadı.

Dolapta içi para dolu bir çanta bulan Ersoy, ‘‘Bunların sahte olduğunu zannettim. Ama inceleyince gerçekten paraların gerçek olduğunu ve saydıktan sonra bu rakamın 557 bin euro ve 2 bin 700 isviçre frangı olduğunu anladım” dedi.

Hüseyin Ersoy hemen ölen adamın mirasçısı olan kızını aradı, durumu anlattı ve parayı sahibine verdi.

Avrupa’da bulunup iade edilen en yüksek para

Ersoy’un bulup sahibine verdiği 557 bin euro, bu zamana kadar Avrupa’da bulunup, iade edilen en yüksek miktardaki para.

Hüseyin Ersoy bu örnek davranışının nedeni sorulduğunda ise İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu, parayı da inancı gereği sahibine verdiğini belirterek, şunları söyledi:

”Alman bayana, bizi buraya getiren kuvvetin adının islamiyet olduğunu ve onun rızası olmadan 1 eurosuna dahi bu paranın dokunamayacağımızı kendisine söyledim. Oda kendisi çok memnun oldu. Hemen orada takdir etti. Çoğu yapmazdı dedi. Biz görevimizi yaptık, omuzlarımızdan çok büyük bir yük kalktı.”

Sergilediği örnek davranışla herkesin takdirini kazanan gurbetçi, ülkenin her yerinden ve her kesimden kutlama mesajları alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz