Gurbetçilerin korkulu rüyası: Sırbistan gümrüğü. Peki Nelere dikkat edilmeli?

0
1439

Türk gurbetçilerin korkulu rüyası: Sırbistan gümrüğü

Gurbetçilerin parası Sırp gümrüklerinde kaldı. 1 Ocak’tan 21 Temmuz 2020’ye kadar yapılan kontrollerde 5,4 milyon euroya el konulduğu öğrenildi. 2019’da el konulan para miktarı ise 3 milyon euroydu.

2013’ten bu yana neredeyse tamamı Türklere ait olan ve gümrüklerde beyan edilmediği için el konulan 30 milyon euro Sırbistan bütçesine aktarılmış oldu.

1 Ocak’tan 21 Temmuz 2020’ye kadar yapılan kontrollerde 5,4 milyon euroya el konuldu.

Peki nelere dikkat edilmeli ve ne yapmalı?

Beyan için, geçilecek olan ülkenin gümrük kontrolüne varır varmaz ‘nakit para beyan formu’ istenmeli ve her ülke gümrüğünde ayrı ayrı beyan formu doldurulmalı.

Gümrüklerde beyan edilmeyen paranın tamamına el konulabiliyor. Beyanda bulunulan nakit paradansa vergi ya da harç alınmıyor.

Neden bildirim yapılmıyor?

Uzmanlar seyahat edenlerin bazen unuttuğu için bazen de ‘paranın kaynağı nedir’ sorgusuna çekilmekten endişe ettikleri için bu bildirimleri yapmadıklarını belirtiyor.

Gümrükte belirtilen kaynak kontrol edilmiyor ve beyan esas alınıyor ancak bir sorun olduğu durumda bu formlardaki beyana bakılarak sorgulama yapılıyor.

Paranın kaynağının doldurulan formlarda yanlış şekilde beyan edilmesi suç teşkil ediyor. Beyan etmeden yakalanma halinde ise direk suçlu kategorisine girmek söz konusu.

Neden hep Sırbistan’da yakalanıyor paralar?

Şengen ülkelerinde artık fiziki bir sınır olmaması nedeniyle seyahat edenler çok daha nadir olarak durduruluyor.Sırbistan Şengen’den sonraki ilk sınır kapısı olduğu için Sırbistan buna adeta bir gelir kapısı gibi bakıyor ve burada çok sayıda arama gerçekleştiriliyor.

Beyanı zorunlu nakit para ne kadar?

AB ülkelerinde 9 bin 999 euro üzeri ya da buna eşdeğer dövizi beyan etmeden taşımak yasak. Çek ve senet gibi ödeme araçları da nakit para sayılıyor.

Birlikte seyahat edenlerin her bir kişi için 10 bin euroya kadar nakit para bulundurma hakkı var ancak bu meblağ her bir kişinin kendi üzerinde ya da kendi kişisel eşyası arasında bulunması gerekli. Bununla birlikte bu parayı taşıyan kişinin reşit olması gerekiyor.

kaynak euronews

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz