Gurbeti yasamayan anlayamaz..

0
885

Gurbeti yasamayan anlayamaz..

Bildiginiz acik ceza evi.. 11 ay ölesiye gibi calisir.. Izin parasi biriktirir.. Imkanin varsa biriktirebildiysen 3 hafta gidersin..

Cünkü yazin 4 kisilik bir ailenin ucak parasi sansliysan minimum 2000€ tutar.. Bide yaninda harcligin olacak, yaninda en az 3000€ da o.. Sevdiklerini öpüp koklamanin bedeli minimum 5000€ yani..

Gurbette yasayanlar mutluluklarini satin alir öyle gelir Türkiye’ye..

Cünkü yaz oldumu 2 misli artirirlar herseyin fiyatini.. Koskoca senede aileni 1 kere görürsün.. Kardeslerini, anneni, babani, sevdiklerini o koca yilda bir kere koklarsin.. Doyamazsin.. Türkiye’ye gitmene bir kac ay kala gecmez o günler, bitmez.. Ucaga binince saatler bile ilerlemez..

” hele birde arabayla 2900 km sürüyorsan “

Gittiginde bitmesin, yavas gecsin günler diye dua edersin.. 
Gurbetten gelen misafirlerinizi izleyin uzaktan.. 
Gec yatarlar, ama ne kadar yatarlarsa yatsinlar erken kalkarlar. Ne kadar az uyursa, okadar cok kalmis gibi hisseder cünkü. Yillarca gider gelir..

Her sene ailesinden ayrilirken bir yani ölür.. Gelirken heyecandan, dönerken ömründen hep bir yani eksilir.. Gelecegi zaman ailesi karsilar sevincle, evde bayram havasi olur. Yolcu ederken cenaze evine döner.. Kimsenin yüzü gülmez, herkes aglar.. Böyle gecer bir gurbetcinin ömrü.. Sonra bir bakarsin bir ucak iner.. Ailesi gelir, tabutunu teslim alir.. Gülerek, heyecanla beklenen o misafir aglanarak, agitlarla karsilanir.. Kimsesiz gibi.. Bir ucagin deposunda bir esya gibi gelir.. Sevdiklerine ve ülkesine.. Kisaca Gurbet Yari Ölümdür zaten.. 
Tasimin, topragimin, ezanimin, milletimin degerini bilin güzel insanlar..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz