Herkes bu açıklamaya kilitlenmişti: Macron’dan Corona virüsü çıkışı

0
9737

Savaştayız !

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu akşam yine halka seslendi. Konuşmasında sık sık savaşta olduğumuzu ifade eden Macron, herkesten fedakarlık isteyerek genel seferberlik ilan etti. Ulusal dayanışmanın şart olduğunu belirten Macron, 15 gün boyunca herkesin olabildiğince sınırlı bir şekilde dışarı çıkmasını istedi. Ailevi ve sosyal toplantıların tamamen yasakladığını ifade eden Macron, fransızlardan gıda ve sağlık gibi zaruri ihtiyaçlar dışında sokağa çıkmamalarını istedi.

Avrupa Birliğine üye ülke yöneticileriyle birlikte aldıkları ortak karar ile Schengen sınırlarını diğer ülkelere 30 gün kapatıldığını söyleyen Macron, yurt dışında bulunan tüm fransız vatandaşların ülkelerine dönebileceklerini sözlerine ekledi.

Büyük bir savaşın içinde olduğumuzu ifade eden Macron, bu zor günlerde büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına her türlü desteği vereceklerini söyledi. Sağlık çalışanların taksi ve gerekirse konaklama masraflarının devlet tarafından ödeneceğini söyleyen Macron, çocukları içinde özel kreş ve okul birimleri oluşturulduğunu sözlerine ekledi. Askeri birliklerin sağlık çalışanlarına destek vereceğini söyleyen Macron, salgının yoğun geçtiği doğu bölgelerinde bulunan Askeri Hastanelerin hasta kabul edeceğini ifade etti.

Fransa topraklarında yaşayan herkesten özveri isteyen Macron, alınan kararlara uyulmaması durumunda cezai işlemlerin yapıcağını söyledi.

Hangi ölçekte olursa olsun hiç bir şirketin iflas etmesine izin vermeyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Macron, halktan istenilen özveriye karşılık devletinde üstüne düşen sorumluluğu yerine getireceğini sözlerine ekledi.

Önümüzdeki pazar yapılması planlanan belediye seçimlerinin ikinci turunun iptal edildiğini açıklayan Macron, hükümetin üzerinde çalıştığı yeni emeklilik yasası gibi yasa tasarılanırının şimdilik askıya alındığını ifade etti.

SAVAŞI KAZANACAĞIZ

Bu savaştan galip çıkılacağını ifade eden Macron, salgından sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, dayanışmacı, yardımseverlik gibi alışkanlıkların yeniden kazanılacağını belirtti.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz