Jean Castex : 15 Aralık’tan itibaren 20:00-06:00 saatleri arasında gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak

0
5416

Jean Castex : 15 Aralık’tan itibaren 20:00-06:00 saatleri arasında gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak

15 Aralık’ta kısıtlamalar tamamen kaldırılmayacak. Sinema ve tiyatro salonları ile müzeler kapalı kalmaya devam edecek. Gündüz kullanılan mazeret belgesine ihtiyaç olmayacak. 20:00-06:00 saatleri arasında geçerli gece sokağa çıkma yasağı başlayacak. Yılbaşı gecesi insanlar evlerinde bir araya gelebilecek. Noel gecesi için gece dışarı çıkma yasağı uygulanmayacak ancak yılbaşı gecesi geçerli olacak. 

Başbakan Jean Castex 15 Aralık’tan itibaren 20:00-06:00 saatleri arasında gece sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Fransa’da Covid-19 salgınını dizginlemek amacıyla getirilen kısıtlamaların kaldırılacağı ikinci aşama olan 15 Aralık tarihinin yaklaşması nedeniyle Başbakan Jean Castex bir basın toplantısı düzenledi. Sağlık Bakanı Olivier Veran, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’ında hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başbakan Castex kaydedilen iyileşmeye rağmen günlük vaka sayısında beklenilen düşüşün gerçekleşmediğini söyledi. Bir süre önce Avrupa ülkeleri içinde salgının en yoğun geçtiği ülkelerin başında gelen Fransa’da durumun diğer ülkelere oranla daha iyi olduğunu ifade eden Jean Castex tüm kısıtlamaların kaldırılması için çok erken olduğunun altını çizdi. 

Başbakan Jean Castex getirilen kısıtlamalar sayesinde 50 binlerden 10 binlere kadar düşen günlük vaka sayılarında son günlerde yeniden yükselişin gözlendiğini kaydetti. 15 Aralık’ta yeni bir dönemin başlayacağını belirten Jean Castex, ancak genel durum göz önünde bulundurulduğunda hedeflediklerinden daha sıkı kuralların uygulanmaya devam edileceğini söyledi. 

 Sinema ve tiyatro salonları ile müzeler 3 hafta daha kapalı kalacak

Günlük vaka sayılarının beş binin altına inmediğini hatırlatan Başbakan Castex, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 15 Aralık 2020 tarihinde açılabileceklerini ifade ettiği sinema ve tiyatro salonları ile müze gibi işletmelerin en az 3 hafta daha kapalı kalmaya devam edeceğini duyurdu. İçinde bulunulan salgın şartlarının bu yerlerin açılmasına izin vermediğini kaydeden Başbakan Jean Castex, ibadet yerleri için daha önce kararlaştırılan kuralların aynen devam edeceğini vurguladı.

kaynak postafransa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz