Le Parisien Gazetesine konusan aysel’in hayalini gerceklestirebilmesi icin Gurbetciler’den destek bekliyor.

0
4336

Le Parisien Gazetesine konusan aysel’in hayalini gerceklestirebilmesi icin Gurbetciler’den destek bekliyor.

Aysel’e “tekerlekli sandalyeye binmek yerine ata binmek istiyor” bir at alması için yardım edebilirsiniz Goussainville’de oturan Aysel, serebral palsi hastasıdır ve bu da onu tekerlekli sandalye kullanmaya zorlar. Binicilik konusunda tutkulu olan 24 yaşındaki genç kadın, kendi atını almak için Aralık ayında bir kampanya açtı. Bir çocukluk hayali.

Bunu söyler söylemez kahverengi gözleri parladı. Aysel gülümseyerek “Ata bindiğimde koşabileceğimi hissediyorum” diyor. Bu Goussainville sakini (Val-d’Oise), onu tekerlekli sandalyede hareket etmeye zorlayan beyin felcinden muzdariptir. 24 yaşındaki bu ışıltılı esmer, çocukluğundan beri “engelini unuttuğu tek özgürlük anı” olan ata binmeye tutkulu. Aralık ayında genç kadın bir at satın almak için “tekerlekli sandalyeye binmek yerine ata binmeme yardım et” başlıklı bir kampanya başlattı. Facebook’ta yayınlanan bir videoda anlattığı bir “çocukluk hayali”.

Aysel çekinerek yardım istemeye cesaret edemediğini itiraf ediyor. “Genellikle, doğam gereği çekingenim ve Engelim nedeniyle nadiren başkalarınin yanina giderim” diye izah ediyor. Ancak Eylül ayından bu yana, bu güzel esmer, yıllarca ara verdikten sonra ata binmeye devam ediyor. Daha sonra bu hobinin hayatında onu “tamamen mutlu eden” tek şey olduğunu anlar. “At sanki vücudumun bir uzantısıymış gibi” diyor.

Aysel, hareket bozukluklarına neden olan bu hastalığa doğuştan yakalanmıştır. O zamandan beri, dayanıklılık eksikliğinden muzdaripti. “5 dakikadan fazla dayanamıyorum” diyor. 2019’da Fransa’da 125 bin kişi bu engelliliğe sahipti.

Aysel bazen annesini aramaçagirmak için  tartışmayı kesiyor, hiç uzaklaşmadan. Çünkü bugün genç kadın, standartlarda olmayan evinde dolaşmak için annesine bağımlıdır. “Ama sandalyeme oturduğumda bağımsızım” diyor. Elektrikli çünkü kollarımı tekerlekleri hareket ettirmek için kullanamıyorum. ”

Hedef: 5.000 Euro toplamak

Aysel 12 yaşında büyük bir bacak ameliyatı geçirdi ve bu da onu biniciliği bırakmaya zorladı. “Önceden cerrah olmak istiyordum çünkü benimki bana çok yardımcı oldu” dedi. Sonunda bir BTS seçti, ardından Paris 10’da lojistik taşımacılık lisansı aldı. Eylül’de işini bitirdikten sonra Aysel, Gonesse’deki Cypierre çeşmesinin damızlık çiftliğine geri döndü. Özel bir ders için hocası Nathalie’yi bulduğu yer. Nathalie, “Başlangıçta bağımsız olarak tırıs atıp dörtnala gidebilmeyi asla hayal edemezdi” diye hatırlıyor. Ama şimdi durum bu. ”

Boş zaman boyutunun ötesinde, yapabileceği birkaç spordan biri olan bu spor, Aysel’in engelini aşmasına yardımcı olur. “Tekerlekli sandalyede kullanmadığı karın kasları gibi çalışmasını sağlıyor, öğrencisine uyum sağlayan Nathalie’nin altını çiziyor. Atın seçimi önemlidir çünkü bacaklarında çok az güç vardır. Duyarlı ve çok rahat bir çerçeveye ihtiyacı var. Ancak hala etriyeler gibi gözden geçirilmesi gereken birkaç ayrıntı var. Ayaklarını tutan “manyetikler” almayı düşünen Aysel, “Bazen onları kaybediyorum” diye üzülüyor.

Bu kampanya ile “normal” bir atın fiyatı olan 5.000 Euro toplamayı umuyor. İdeal olan, onun engeline uygun bir tür olsa bile: Mérens. Aysel elinin tersiyle 11.000 avro toplaması gerektiğini söylüyor, bu yüzden buna pek inanmıyor. “Daha rahat bir cins ama aynı zamanda binmek için eğitim için para ödemeyi gerektiriyor” diyor. Ama benim için bir at harika olurdu. Bu, onunla gerçek bir ilişki kurmamı sağlayacaktı. »

Çünkü binicilik herkes için erişilebilirdir. Kanıt olarak, binicilik merkezi fiziksel veya zihinsel engelli 80 kişiyi ağırlıyor. Nathalie, “Derneklerle çalışıyoruz ancak bireysel bir hedef kitlemiz de var,” diye açıklıyor. Güçlü insanlarla, özellikle de çocuklarla kurslara entegre edilirler. Onlara çok şey verir. ”

Aysel, binicilik dışında lojistikte nakliye koordinatörü olarak iş arıyor. Kararlı, Eylül ayından beri birkaç işvereni aradı. “Mülakat her zaman iyi gitti. Profilimle ilgilendiler. Ancak birkaç adımdan dolayı bunun mümkün olmadığını söylemek için beni geri aradılar ”diye iç çekiyor. Hayal kırıklığına uğrayan genç kadın, deneyimlerini anlatmak için LinkedIn’de bir mesaj yayınladı. Çok hızlı bir şekilde, gönderisi binlerce görüntüleme topladı. “Bunu beklemiyordum,” inanamıyor.

Şimdi Aysel, ilk işini bulmasına yardımcı olacak şanslı bir yıldızı umuyor. Bu arada, “kendini geçerli bir insan gibi hissettiği tek boş zaman” ata binmekten memnundur. Nathalie, “Egzersizleri yapmayı başardığında gülümsemesini görünce, çiçek açtığını hissedebilirsiniz” diyor. Kendinizi her zaman oturmuş bir kişinin yerine koymalısınız. Kendisini 1.50 metrelik bir atın üzerinde bulmak onun için inanılmaz. ”

En ufak bağış bile çok yardımcı olur…

Bağış yapmak için:

https://gofund.me/330026ee

Daha fazla bilgi için benimle Facebook’tan irtibat kurabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz