Macron: Sağlık çalışanlarına aşı olma mecburiyeti ve restoran gibi işletmelere girişlerde Sağlık Sertifikası ibraz etme zorunluluğu getirildi

0
7514

Macron: Sağlık çalışanlarına aşı olma mecburiyeti ve restoran gibi işletmelere girişlerde Sağlık Sertifikası ibraz etme zorunluluğu getirildi

Canlı yayın yerine Savunma Kurulu toplantısı sonrasında kaydettiği konuşmasıyla Fransızlara hitap eden Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sağlık çalışanlarına aşı olma zorunluluğunun getirildiğini duyurdu. Macron, Ağustos ayından itibaren restoran, kafe, sinema, tiyatro salonu, alış veriş-merkezi gibi yerlere girişler ile uçak ve tren yolculuklarında Sağlık Sertifikası’nın zorunlu olacağını söyledi. 

Yeni tip koronavirüse bağlı birinci, ikinci ve üçüncü dalgadan sonra 4. dalganın hayaletinin dolaştığı Fransa’nın dört gözle beklediği Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron konuşması yayınlandı.

Daha önce  saat 20’den itibaren kameraların karşısına geçerek canlı yayında halka hitap edeceği yönünde Elysee Sarayı’nın yaptığı açıklamanın aksine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın gün içinde kaydettiği konuşması banttan yayınlandı. 

Salgını kontrol altına almak için getirilen kısıtlamaların karşısında gösterdikleri medeni tavır nedeniyle Fransızlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, öncellikle son günlerde kaydedilen düşük rakamları hatırlattı. 

Salgının başında « Neye mal olursa olsun, şirketlerimizi, çalışanlarımızı koruyacağız » politikasının meyvelerini verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, mali yardımların Fransızların alım gücünü koruduğunu ve kısıtlamalara rağmen Fransız Ekonomisi’nin 2021’de yüzde 6 oranında büyüme kaydedeceğini söyledi. Salgının 300 bin işi yok ettiğini belirten Macron, buna karşılık şu ana kadar 187 bin iş istihdamı sağlandığını ifade etti. 

Salgına bağlı vaka sayılarınında yükseliş gözlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Macron, Delta varyantının öncekilere göre 3 kat daha fazla bulaştığını ve hızla yayıldığını söyledi. Oldukça bulaşıcı olan Delta varyantı ve daha sonra ortaya çıkacak olası yeni varyantlara karşı en büyük silahın aşı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşılama kampanyasında genel seferberliğin şart olduğunu söyledi. 

Covid-19 aşısı sağlık çalışanları için mecburi olacak

Cumhurbaşkanı Macron, ilk etapta hastanelerde, huzurevlerinde, engellilere yönelik kuruluşlarda çalışan hemşire, doktor, hasta bakıcı gibi sağlık çalışanlarıyla, risk faktörü teşkil eden yaşlılara bakan bakıcılara aşı olma zorunluluğunun getirildiğini duyurdu. Aşı olmaları mecburi kılınan sağlık çalışanlarına yönelik kontrollerin 15 Eylül’den itibaren başlayacağını belirten Macron, aşı olmayanların cezai işlemlere tabii tutulacağını vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron herkese aşı olma zorunluluğunun getirilmediğini yineledi. Salgının gidişatına bakıldığında aşının herkes için mecburi olması gerektiğini söyleyen Macron, « Ancak ben herkese güvenmeyi tercih ediyorum ve herkesi aşı olma sorumluğunu almaya çağırıyor. Bugün 9 milyon doz aşı, tek doz aşı yapmayan sahiplerini bekliyor. İster oturduğunuz şehirde, ister tatilde, randevulu veya randevusuz aşı olun » ifadelerini kullandı. 

Uçak ve uzun tren yolculukları ile restoran, kafe ve bar girişlerinde Sağlık Sertifikası sorulacak

Covid-19 Sağlık Sertifikası’nın kapsamının genişletildiğini belirten Emmanuel Macron, Ağustos ayından itibarın Uçak ve tren yolculuklarında, bar ve restoran girişlerinde söz konusu sertifikanın ibraz edilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Sağlık Sertifikası’nın sinema, tiyatro gibi yerlerle birlikte müşteri ve ziyaretçi kabul eden tüm yerlerde geçerli olacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Macron, 21 Temmuz’dan itibaren 50’den fazla kişinin bir araya geldiği kültür ve eğlence sektörüne ait işletmelerde sertifikanın mecburi olduğunu belirtti. 

Reçetesiz PCR testleri Ekim’den itibaren ücretlendirilecek

Salgının başından beri ücretsiz yapılan PCR testlerinin Ekim ayından itibaren reçetesiz yapılmaları durumunda ücretlendirileceğini ve maliyetinin testi yapan kişi tarafından karşılanacağını duyuran Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, doktor reçetesiyle yapılan testlerin ücretsiz olmala devam edeceğini kaydetti. 

Seyahatlere ve sınırları yeni tedbirler getirilecek

Bu hafta içinde seyahat ve dış sınırlarla ilgili yeni tedbirlerin getirileceğini duyuran Cumhurbaşkanı Macron, riskli ülkelerden gelen aşılama işlemini tamamlamamış yolculara yöneli mecburi karantina uygulamasının başlatılacağını söyledi. 

Reunion ve Martinique için yeniden gece sokağa çıkma yasağı getirilecek

Denizaşırı topraklardan Martinuque ve Reunion için sağlıkta olağan üstü hal uygulamasının yarın Bakanlar Kurulu’nda karaşlaştırılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Macron, bu iki bölgede gece sokağa çıkma yasağının da getirileceğini duyurdu. Macron, ülkenin diğer bölgelerinde ise her 100 bin kişiden 200’ün üzerinde vakanın ortaya çıkması durumunda bu uygulamalara başvurulacağını sözlerine ekledi. 

Açıkladığı kararların 21 Temmuz’da Parlamento’da yapılacak olan olağanüstü bir oturumda görüşüleceğini belirten Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, mecburi olmamakla birlikte tüm Fransızların aşı olmaları için Sağlık Sertifikası’nın yaygınlaştırılacağını söyledi. 

« Salgın devam ettiği sürece Emeklilik Reformu görüşülmeyecek »

Yapmayı planladığı reformlar konusunda da değinen Cumhurbaşkanı Macron, tartışmalı emeklilik reformunun salgın var olduğu sürece masaya yatırılmayacağını duyurdu. Sosyal Sigortalar Kurumu reformunun belirlendiği gibi 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe gireceğini söyleyen Emmanuel Macron, işsiz ve hiçbir aktivitesi olmayan gençlere yönelik alınacak kararları Eylül ayının başında açıklayacağını kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dostların ve ailelerin buluştuğu yaz aylarında tüm vatandaşları virüse karşı uyanık olmaya aşılarını yaptırmaya davet ederek sözlerine son verdi. 

kaynak postafransa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz