Otomatik bilgi paylasimi basladi.

0
701

Gurbetçilere kötü haber, Türkiye’deki banka hesapları bildirilmeye başlandı

Türkiye’nin 146 ülkeyle birlikte imzaladığı Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşması Cumhurbaşkanlığı kararı ile yürürlüğe konuldu. Bildirimlerde yürürlük tarihinin 03.02.2020 olduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin 2017’de onayladığı, ‘Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşması’, AKP’Li Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile yürürlüğe konuldu. Anlaşmaya göre, Türkiye’de banka hesabı bulunanların bilgileri taraf ülkelerle paylaşılacak. Söz konusu anlaşma Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya, Belçika ve İsveç gibi ülkelerde yaşayan gurbetçileri yakından ilgilendiriyor.

Erdoğan imzalı Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, banka hesap ve finansal bilgi paylaşımı 1 Haziran 2021 günü itibarıyla başladı. Kararda, varılan anlaşmanın yürürlük tarihinin 03.02.2020 itibarıyla başlatıldığına değinildi.

OTOMATİK BİLGİ DEĞİŞİMİ ANLAŞMASI NE DEMEKTİR?

Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşması’na göre, imzacı ülkeler, karşılıklılık temelinde, ilgili ülkelerin mukimlerine ait finansal kuruluşlardan topladıkları finansal hesap bilgilerini, talep gerekmeksizin (otomatik olarak) her yıl ilgili ülkeyle paylaşacaklardır. Türkiye’de otomatik bilgi değişimi için bilgileri toplamaya ve paylaşmaya yetkili makam, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’dır.

HANGİ KURULUŞLAR BİLDİRİM YAPACAK?

1- Mevduat kuruluşları (Bankalar)

2- Saklama kuruluşları (Saklama bankaları vb.)

3- Yatırım kurumları (Yatırım bankaları ve fonlar gibi)

4- Belirli sigorta şirketleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz