Restoranlar 9 Haziran’dan itibaren girişlerine QR kodu asacak

0
4435

Restoranlar 9 Haziran’dan itibaren girişlerine QR kodu asacak

9 Haziran’dan itibaren restoran, bar, kafe ve spor salonu gibi işletmeleri için « dijital defter » adıyla yeni bir uygulama yürürlüğe giriyor. Adı geçen işletmeler giriş kapılarına QR kodu ile oluşturulmuş işletme bilgilerini asmak zorundalar. QR kod uygulamasını yapamayan işletmeler daha önce olduğu gibi kağıt üzerinde tanzim edilmiş kayıt defterine gelen müşterilerinin bilgilerini not etmek zorunda olacak. 

Fransa’da normalleşme sürecinin 3. aşaması olan 9 Haziran’dan itibaren iç salonlarında müşteri ağırlayabilecek olan restoran, bar, kafe, spor salonu gibi işletmelere mekan girişine QR kodu ile oluşturulmuş işletme bilgilerini asma zorunluluğu getirildi. Dijital defter adıyla yürürlüğe girecek uygulama kapsamında kaydedilecek bilgiler 15 gün geçtikten sonra otomatik olarak silinecek.

Restoran, bar, kafe gibi işletmelerin girişine asılacak olan  QR kodu müşteriler tarafından taranacak. QR kodunun arşivleneceği Tous AntiCovid uygulaması sayesinde müşterinin mekana hangi tarihte ve saat kaçta geldiği kaydedilecek. 

Aynı aynı aynı mekanda bulunanlar arasında bir kişinin pozitif çıkması durumunda diğerlerine « turuncu alarm » gönderilecek

Not edilen işletmeyi ziyaret edenler arasında bir Covid-19 vakasının tespit edilmesi durumunda, enfekte olmuş kişiyle aynı tarih ve saatlerde adı geçen işletmede bulunan diğer müşterilere « turuncu alarm » gönderilerek hemen test olmaları istenecek.

Aynı aynı aynı mekanda bulunanlar arasında üç kişinin pozitif çıkması durumunda diğerlerine « kırmızı alarm » gönderilecek

Yine aynı işletmeyi ziyaret edenler arasında 3’ten fazla Covid-19 vakasının bulunması durumunda ise bu kez aynı tarih ve aynı saatlerde mekanda bulunan diğer müşterilere « kırmızı alarm » gönderilecek. Kırmızı alarm alan kişilerden ivedilikle test olup bir süreliğine kendilerini izole etmeleri istenecek. 

Uygulama kapsamında kaydedilen bilgiler 15 gün geçtikten sonra otomatik olarak silinecek. 

Ne restoran sahibi ne de resmi kurumlar kullanıcıların bilgilerine ulaşamayacak

QR kod uygulaması tamamen yapay zeka tarafından kontrol edileceği için ne restoran sahibi ne de devlet kurumları kullanıcı ile ilgili bilgilere ulaşamayacak. TousAntiCovid uygulamasına kaydedilecek QR kodu için her seferinde kullanıcıya bir rumuz verilecek. QR kodunu tarayan kişinin sadece rumuzu, işletme ismi ve adresi, ziyaret tarih ve saati not edilecek. Bu nedenle resmi kurumların kullanıcıların hareketlerini izleme veya takibi söz konusu olmayacak. 

Ulusal Veriler ve Özgürlükler Merkezi CNIL 15 Şubat tarihinde  uygulamanın özel yaşama müdahale etmediği, kişisel bilgi ve verilerin korunduğu yönünde görüş bildirmişti. 

QR kodun olmaması durumunda kağıt üzerinde kayıt defteri hazırlanacak

Öte yandan Dijital Geçişten Sorumlu Devlet Bakanı Cedric O, QR kod uygulamasını yapamayan işletmelerin kağıt üzerinde hazırlanacak kayıt defterini müşterilerine sunabilecek. Kayıt defterinde müşterinin adı, soyadı, telefon numarası gibi bilgiler bulunacak. 

Kaynak postafransa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz