Restoranlar, okullar açılıyor, 100 km’lik sınırlandırma kalktı Başbakan Edouard Philippe ikinci aşama ile ilgili konuştu

0
7629

Restoranlar, okullar açılıyor, 100 km’lik sınırlandırma kalktı Başbakan Edouard Philippe ikinci aşama ile ilgili konuştu

Başbakanlık binası Matignon’da bir çok bakanla bir araya gelen Başbakan Edouard Philippe, normal yaşama dönüşün ikinci aşamasının başlayacağı 2 Haziran’dan sonrası için bilgiler verdi.  Toplantıda söz alan Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, Sağlık Bakanı Olivier Veran kendi alanlarıyla ile ilgili olarak bilgi verdiler. 

Konuşmasına salgın ile ilgili bilgliler veren Başbakan Edouard Philippe, « Val d’Oise ve Mayotte departmanları hariç tüm bölgelerde göstergeler yeşil. Umduğumuzun üstünde bir iyileşme kaydedildi. Salgını kontrol altına aldık. Sonuçlar çok iyi » dedi. Bu göstergelerin virüsün yayılmasının bittiği şeklinde anlaşılmaması gerektiğini ifade eden Başbakan Philippe, virüsün tüm ülkede hala aktif olduğunu söyledi.

İkinci aşamada özgürlük genel kural, Yasaklar istisnai olacak 

Ile-De-France, Mayotte ve Guyane departmanlarının dikkatlice izleneceğini söyleyen Başbakan Philippe, ikinci aşamada özgürlüğün genel kural, yasakların istisnai olacağını sözlerine ekledi.

Başbakan ve Bakanların açıklamalarındani önemli başlıklar : 

Restoranlar açılıyor

Tüm yeşil bölgelerde bulunan restoran, kahve ve barlar 2 Haziran’da açılacak. Turuncu bölgelerde ise açılmalarına izin verilen restoran, bar ve kahvehaneler sadece teraslarında müşteri kabul edebilecek. Masalar arasında birer metre mesafe konulacak. En fazla 10 müşteri kabul edilecek. İçirde ayakta tüketim olmayacak. 

100 km sınırlandırılması kalktı, Fransa genelinde yolculuk serbest

2 Hazirandan itibaren 100 km’lik sınırlandırmaya son verilecek. Fransa genelinde yapılan yolculuklar için herhangi bir mazeret belgesinin tanzim edilmesine gerek kalmayacak.

Fransa dışına yolculuk hala yasak

Avrupa ülkelerine yapılacak yolculuklarda ki yasaklamalar devam ediyor. Bu konuyla ilgili olarak diğer ülkelerle yapılacak görüşmelerden sonra karar verilecek. Orly havaalanı 26 Haziran’dan itibaren açılacak.

Tüm okullar açılıyor

Ülke genelinde Ortaokula kadar olan tüm okullar açılırken, liseler ise sadece yeşil bölgelerde açılacak. 

BAC iptal

Liseyi bitirmek için tertiplenen sözlü sınav iptal edildi. Eğitim yılı içinde yapılan genel sınavlar BAC sınavının yerini alacak. 

Park ve Bahçeler bu hafta sonu açılıyor

Fransa genelinde bulunan tüm park ve bahçeler halka açılacak. Uygulamaya bu hafta sonu itibariyle geçilecek. Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanları gerek görürlerse park ve bahçelerde maske takma zorunluluğunu getirebilecek.

Tiyatro ve gösteri salonları ile sinema salonları açılıyor

2 Haziran’dan itibaren yeşil bölgelerde bulunan tiyatro, gösteri, spor salonları, yüzme havuzları açılacak. Bu işletmeler turuncu bölgelerde 22 haziranda açılacak. Yine sinema salonları tüm ülkede 22 Haziran’dan itibaren açılacak. 

Kamuya açık alanlarda 10 kişiden fazla toplantılara izin verilmeyecek.

Stadyum, diskotek, gazino ve gece klüpleri kapalı kalacak

Aynı anda bir çok insanı bir araya getiren diskotek, gece klübü ve gazinolar ikinci bir emre kadar kapalı kalmaya devam edecek. Aynı  şekilde stadyum ve hipodromlarda kapalı kalmaya devam edecek. 

10 kişiden fazla toplantı ve gösteriler yasak

Kamuya açık alanlarda gösteri ve eylem amaçlı 10 kişiden fazla insanın bir araya geleceği toplantılara uygulanan yasak devam ediyor

Sporcular antremanlarına başlayacak

Yakın temas olan kolektif sportif faaliyetler 21 Haziran’dan itibaren serbest kalacak. Profesyonel sporcular önümüzdeki haftadan itibaren antremanlarına başlayabilecek.  

Ekonomik kriz kapıda

Sağlık krizinden sonra ekonomik krizin kapıda olduğunu ifade eden Başbakan, tüm vadandaşlardan, tarihi bir resesyon karşısında dik durmalarını istedi. Uzaktan çalışmaya öncelik tananacak. 

« StopCovid » uygulaması 

Covid-19 salgınını takip ve izleme amacıyla geliştirilen StopCovid uygulamasının gerekli olduğunu belirten Başbakan Philippe, tüm vatandaşlardan uygulamayı indirip kullanmalarını istedi. 

Kaynak postalios

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz