Sırbistan sınırında durdurulan gurbetçi ailenin üzerinde 400 bin euro değerinde altın ve para çıktı

0
8627

GÜNDEM

Sırbistan sınırında durdurulan gurbetçi ailenin üzerinde 400 bin euro değerinde altın ve para çıktı

Almanya’dan Türkiye’ye gitmek için yola çıkan ve Sırbistan sınırında durdurulan gurbetçi ailenin üzerinde 400 bin euro değerinde altın ve para çıktı. Türk ailenin yatakların içinde sakladığı paraya Sırbistan el koydu.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Almanya’nın başkenti Berlin’den İzmir’e gitmek için yola çıkan Türk aile, Sırbistan’ın Horgos sınır kapısında gümrük kontrolünde durduruldu. Türki aileye sınırda bildirim yapılması gereken 10 bin euro’nun üzerinde para taşıyıp taşımadıkları soruldu. Aile reisi hayır yanıtı verdi. Araçta bekleyenlerden şüphelenen gümrük polisi tüm yolcuları arama noktasına davet etti. 

Sürücünün yanında oturan kadın yolcu iki yastığı kolunan altına alıp araçtan indi. Yastıkların neden taşındığını soran Gümrük görevlileri tatmin edici cevap almayınca yastıkların için açtı. Gurbetçi kadının taşıdığı yastıkların içinde 200 bin euro nakit para ile 200 bin euro değerinde altın bulundu.

Araçta bulunan diğer kadının üzerinde 3 bin 620 euro bulan Gümrük görevlileri, erkek sürücü üzerinde de 15 bin euro buldu. Bir ailenin beyan etmeden taşıyabileceği 10 bin euro iade edilirken, diğer para ve altınlara el konuldu. 

Şu ana kadar toplam 4 milyon euro’ya yakın para Sırbistan Gümrüğüne takıldı

Bu olaydan son başka bir gurbetçi Türk aile 170 bin euro parayı Sırbistan Gümrüğüne yakalattırırken yaz başından beri Türk ailelerinin 4 milyon euroya yakın parayı Sırbistan’a kaptırdığı öğrenildi. 

Sırbistan örneğinde olduğu gibi bir çok Avrupa ülkesinde en fazla 10 bin euro beyan edilmeden taşınabilir. Bu miktarın üzerindeki parayı taşıyanların geçtikleri ülke Gümrüklerinde beyan etmekle mükelleftir. Beyan etmeyip yakalanmaları durumunda Gümrüğün ait olduğu ülke paraya el koyma hakkına sahiptir. 

Kaynak postalios

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz