TÜRK CEZAEVİNDEN FRANSA’YA SALYANGOZ İHRACATI

0
660

TÜRK CEZAEVİNDEN SALYANGOZ İHRACATI

Balıkesir’de cezaevi atölyesinde çalışan mahkumlar, yılda 20 milyon salyangoz dolması üretiyorlar. Salyangozlar, Fransa başta tüm Avrupa’ya ihraç ediliyor.

Türkiye’nin dört bir yanından toplanan kara salyangozları, başta Fransa ve İtalya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde sofraları süslüyor.

Tereyağı, maydanoz ve sarımsakla hazırlanan salyangozların en önemli aşamasını Bandırma Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki atölye oluşturuyor.

Burada kurulan atölyenin çalışanları ise mahkumlar. Kocaman Balıkçılık tarafından 2014´ten bu yana gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaklaşık 650 mahkûm atölye sayesinde yeniden hayata tutundu.

Çalışmalar hafta içi her gün sabah 09.00’da işe başlayıp akşam 17.00’ye kadar sürüyor. Bu projede görev alan mahkumlar işlerini severek yapıyor. Kazandıkları parayla ailelerine yük olmadan geçindiklerini söyleyen mahkumlar, yeni bir mesleği tanımanın mutluluğunu yaşıyor.

Yaklaşık 2 yıldır Bandırma Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü olan Beytullah A. (36), 18 aydır atölyede çalıştığını ve işini severek yaptığını söyledi.

Daha önce salyangozun yendiğini dahi bilmediğini belirten Beytullah A., “İlk defa burada öğrendim. İşimiz gayet güzel burası sayesinde ailemize fazla yük olmadan geçimimizi sağlıyoruz. Buradaki işimi severek yapıyorum. Vaktimi nitelikli şekilde değerlendirmiş oluyorum sıkılmadan vakit geçiriyorum. Burada çalışmam ailemi de mutlu ediyor” dedi.

Kaynak cnnturk 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz