Türk profesörden korona aşısı

0
598

Türk profesörden korona aşısı

Tüm dünya koronavirüs aşısı konusundaki gelişmeleri merakla beklerken, Almanya’da yaşayan Profesör Uğur Şahin’in kurduğu şirket, önümüzdeki ay klinik testlere başlanacağını duyurdu

Kurucusu olduğu BioNTech şirketi ile başta kanser hastalığı olmak üzere immünoterapi alanında araştırmalar yapan İskenderunlu Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs aşısında büyük gelişme sağladıklarını bildirdi. Koronavirüse karşı bir aşı programı üzerinde çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Şahin, nisan ayı sonunda klinik deneylere başlanacağını belirtti.

AŞININ ADI BNT162
Frankfurt yakınlarındaki Mainz’da Prof. Uğur Şahin tarafından kurulan BioNTech şirketinde “Lightspeed” (ışık hızı) verilen proje kapsamında geliştirilen aşının ismi “BNT162.” Bu aşı ile koronavirüsün bulaşması önlenmek isteniyor. Lightspeed projesi ise BioNTech’in koronavirüsün önlenmesi ve enfeksiyonların tedavi edilmesini kapsayan programı.

SIKI İŞBİRLİĞİ VAR
prof. Şahin, “Teknolojimizi ve immünoterapi alanındaki uzmanlığımızı KOVID-19 pandemisiyle mücadelede kullanmayı görevimiz olarak görüyoruz. Partnerlerimizle mümkün mertebe hızlı klinik deneyler yapabilmek ve dünya genelinde kullanılabilecek bir aşı geliştirebilmek için sıkı bir işbirliği halindeyiz” diye konuştu.

AÇIKLAMA YAPILACAK
Halen enfekte olan hastaların sağlıklarına kavuşmaları için de yeni bir tedavi imkanı araştırıldığını belirten Prof. Şahin, “Bununla ilgili gelişmeleri önümüzdeki haftalarda açıklamayı düşünüyoruz” dedi. Prof. Uğur Şahin’in kurduğu BioNTech şirketi aynı zamanda bir basın bildirisi de yayınlayarak aşının hazır olması halinde dünya genelinde kullanılabilmesi için birçok görüşmenin yapıldığını açıkladı.

ÇİN’İN DIŞINDAKİ HAKLAR BioNTech‘TE
BioNTech, yeni aşı üzerinde Çin merkezli Fosun Pharma ile anlaşma imzaladı. Fosun Pharma, BioNTech’in yüzde 0,7’lik hissesine 50 milyon dolar ödedi. İki şirketin “BNT162” aşısının geliştirilmesinde, klinik testlerinin yapılmasında ve pazarlanmasında Çin’de ortak çalışacağı açıklandı. Aşı onaylandıktan sonra Çin’de Fosun Pharma tarafından pazarlanacağı, BioNTech’in ise Çin dışında aşının haklarını elinde bulunduracağı bildirildi.

ABD İLAÇ DEVİ İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI
BioNTech, dün de ABD’nin ilaç devi Pfizer ile işbirliğini artırma konusunda anlaşma imzaladı. BioNTech tarafından yapılan açıklamaya göre, BioNTech’in mRNA tabanlı “BNT162′ aşısının geliştirilmesinde ortak çalışacak olan iki kuruluş, ABD ve Almanya’daki laboratuvarlarını söz konusu aşının araştırılması için birlikte kullanacak.

HİSSELERİ TAVAN YAPTI
2008’de kurulan BioNTech, hisselerini geçen yıl ABD’de Nasdaq borsasında 15 dolardan halka arz ederek, 150 milyon dolar toplamıştı. Şirketin değeri ise 3,39 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Son gelimelerin duyulmasından sonra şirketin hisseleri yaklaşık yüzde 30 değer kazanarak 40 dolar seviyesine yükseldi. Şirketin değeri 9 milyar doların üzerine çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz