Türkiye’den getirilen çuval dolusu ürün gümrüğe yakalandı

0
4251

Türkiye’den getirilen çuval dolusu ürün gümrüğe yakalandı

Türkiye’den getirilen çuval dolusu ürün gümrüğe yakalandı

Bir çok kişi Türkiye tatili sırasında alışveriş yaparken tanınmış marka ürünlerin taklitlerini satın alıyorlar. Giyim, çanta veya gözlük gibi ürünleri yarı fiyatına, hatta dörtte bir fiyata satın almak insanlara cazip geliyor. Ancak bu kişiler yaşadıkları ülkelere döndüklerinde gümrük kontrolüne takılabiliyorlar. Örneğin Almanya’daki havalimanlarında buna çok sık rastlanıyor. Dünyaca ünlü bir markanın çantası ile seyahat eden bir kişi kontrol edildiğinde ve ürünün sahte olduğu anlaşıldığında kişi hakkında yasal işlem başlatılıyor. Ardından marka sahibi şirket haberdar ediliyor ve bu şirket yolcu hakkında suç duyurusunda bulunabiliyor. Bunu akabinde mahkeme süreci ve para cezası gelebiliyor.

Alışveriş yaparken dikkat

Benzer şekilde Türkiye’den internet üzeri yapılan alışverişlerde de dikkat etmek ve sahte ürünlerden uzak durmak gerekir. Çünkü Avrupa ülkelerindeki gümrük kontrolleri posta yoluyla gelen paketleri de kapsıyor. Şüpheli durumlarda paketler açılıyor ve durum tespiti yapılıyor. Yasalara aykırı bir durum fark edildiğinde hem gönderen hem de alıcı hakkında yasal işlem başlatılıyor.

TIR dolusu sahte ürün

Almanya’da durdurulan bir TIR’da yapılan aramada da benzer bir manzara ile karşılaşıldı. Türkiye’den gelen TIR Dresden yakınlarında durduruldu ve Polonya’ya götürmek istediği yük kontrol edildi. Yetkililer, çuval dolusu sahte giyim ürünleri ile karşılaştılar. Ünlü markaların sahteleri olan ürünlere el konuldu. Yapılan açıklamaya göre orijinal ürünlerin piyasa değeri 2 milyon Euro’nun üzerinde. Yapılan aramada 43 bin t-shirt, 6 bin pantolon ve 376 ayakkabı ele geçti.

(A)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz