Türkiye’den peynir getiren gurbetçiye 2 bin 365 Euro ceza kestiler!

0
3633

Türkiye’den peynir getiren gurbetçiye 2 bin 365  Euro ceza kestiler!

Gurbetçiye gümrükte 2 bin 365 Euro peynir cezası

Gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’den karayoluyla dönüşte yanlarında getirdikleri hayvansal ürünler nedeniyle mağdur oluyor. Avrupa ülkelerinin gümrük kuralları para ve altında olduğu gibi peynir, yoğurt, bal gibi tüketilen ürünlerde de oldukça sıkı. Yaşadıkları ülkelere memleketlerinden hayvansal ürünler götüren vatandaşların ürünlerine gümrük kontrolünde el konuluyor. Hatta sadece ürüne el konulmasıyla kalınmıyor, bir de yolcuya yüklü miktarda para cezası kesiliyor.

Araçta peynir buldular

Bunun bir örneği Sılayolu ülkesi Hırvatistan’da yaşandı. HürriyetAvrupa’da yer alan habere göre Türkiye’den Almanya’ya dönen Aydın Tazegül ile Beyler Tazegül’ün, Hırvatistan’a girişlerinde yapılan aramalarda araçlarındaki 27 kilo peynire el konuldu. Ve getirilen peynir için 2 bin 365 Euro ceza kesildi.

Tatillerini tamamladıktan sonra, araçlarıyla Türkiye’den Almanya’ya dönen vatandaşların aracı, Sırbistan’dan Hırvatistan’a girişte arandı. Yapılan kontrol sırasında, araçlarında bulunan 27 kilo tel peynir yüzünden tam 2 bin 365 Euro ceza ödediler. Peynirlerine de el konuldu. Yapılan itirazlar fayda etmedi. Vatandaşlarımızı uyaran yolcular  “Sakın Hırvatistan’dan geçmeyin, geçerseniz de, süt ve süt mamullerini beraberinizde getirmeyin” dedi.

Havai fişeğe 700 Euro ceza

Aydın Tazagül, “Bizden başka kişilere de ceza yağdırdılar. Bir vatandaşımıza yılbaşında çocukları patlatsın diye götürdüğü havai fişeğe de el koydular, ona da 700 euro ceza yazdılar” diye konuştu

Kaynak hürriyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz