18 Mayıs 2020 Tarihinden Itibaren paris Başkonsolosluğu mesai duzenini acikladi.

0
1580

18 Mayıs 2020 Tarihinden Itibaren paris Başkonsolosluğu mesai duzenini acikladi.

Değerli vatandaşlarımız,

18 Mayıs 2020 Pazartesi gününden itibaren Başkonsolosluğumuz yeni mesai düzeni çerçevesinde başvuru kabulüne başlayacaktır.

Bu çerçevede, konsolosluk iş ve işlemleri aşağıda belirtilen usullere uygun olarak yürütülecektir.

Tüm vatandaşlarımızın kendilerinin, aile üyelerinin ve personelimizin sağlığı bakımından sözkonusu usullere uymaları önemle rica olunmaktadır.

Başvurular hangi saatlerde kabul edilecek:

-Başvurular hafta içi mesai günlerinde 10.00-14.00 saatleri arasında kesintisiz olarak kabul edilecektir. Bu saatler dışında işlem alınmayacaktır.

Randevu sistemi nasıl işleyecek:

-PASAPORT (yeni pasaport, kaybından dolayı pasaport vb.), NÜFUS (kimlik kartı, doğum tescil), PASAPORT/KİMLİK KARTI TESLİMATI, NOTER (vekaletname, imza tasdiki vb.), ASKERLİK (dövizle askerlik, erteleme), TEBLİGAT ve BOŞANMA TESCİLİ başvuruları RANDEVULU olarak yapılacaktır.

-Randevuların doğrudan Başkonsolosluğumuz internet sayfasından http://paris.bk.mfa.gov.tr veya https://www.konsolosluk.gov.tr internet adresinden alınması mümkündür.

-Randevu saatlerine mutlaka uyulması ve RANDEVUSUZ olarak başvurulmaması beklenmektedir.

-Alınan randevuya gelinemeyecek olması halinde, randevunun sistem üzerinden de iptal edilmesi beklenmektedir. Böylece iptal edilen randevunun yerine yeni başvuru kabulü mümkün olacaktır.

Doğum kayıt örneği nasıl alınacak:

-Uluslararası doğum kayıt örneği dahil, Formül A, B ve C belgeleri başvuruları için vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuza gelmeden bir mesai günü öncesinde en geç saat 14.00’e kadar elektronik posta adresimize (consulat.paris@mfa.gov.tr) başvurarak, talep olunan evrak ve evrak sayısı hakkında bilgi vermeleri beklenmektedir. Başvurularda, ad-soyadı ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgilerine eksiksiz yer verilmelidir.

-Bu çerçevede hazırlanacak evrak geçerli kimlik kartı ibraz edilmesi kaydıyla, izleyen mesai günü doğrudan girişten alınabilecektir.

Sosyal/fiziki mesafe kuralı binada nasıl uygulanacak:
-Başkonsolosluğumuz binasında maske kullanılması ve sosyal mesafe kuralına titizlikle riayet edilmesi beklenmektedir. Bunun için ancak kısıtlı sayıda vatandaşımız aynı anda servis alanlarında kabul edilebilecektir.

-Vatandaşlarımız başvuruları için sırayla binaya giriş yapacaklarından randevu alınması ve randevu saatine mutlaka uyulması sosyal mesafe kuralı bakımından önemli ve mecburidir. Başvurular işlem için randevu alınan saat dilimi içinde sonuçlandırılacaktır.

-Yalnızca konsolosluk işlemi yaptıracak vatandaşlarımız binaya alınacaktır. Bunun için başvuru sahiplerinin beraberlerinde (işlem yaptırmayacak) refakatçi ve çocuk getirmemeleri gerekmektedir.

Başkonsolosluğumuzda diğer hangi önlemler alındı:

-Başkonsolosluğumuz girişine ve tüm işlem katlarına el dezenfektanı otomatları yerleştirilmiştir. Vatandaşlarımızın binaya girişte ve işlem yaptırmadan önce el dezenfektanlarını kullanmaları beklenmektedir.

-Asansörlerde sayı kısıtlaması uygulanacaktır. Dolayısıyla, mecburi haller dışında yangın merdivenlerinin kullanılması önemle rica olunmaktadır.

-Girişte, tüm bekleme alanlarında ve başvuru kabullerinde en az 1 metrelik sosyal mesafe kuralına uyulması gerekmektedir. Bekleme salonlarımızda buna uygun düzenleme yapılmaktadır.

-Covid-19 tanısı konulmuş veya yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi Covid-19 belirtileri taşıyan vatandaşlarımızın randevuları olsa dahi Başkonsolosluğumuza gelmemeleri beklenmektedir.

-Mutlak aciliyet içeren ve zamanında yapılmaması halinde vatandaşlarımızın hak kaybına uğrayacakları durumlarda elektronik posta adresimizden (consulat.paris@mfa.gov.tr) veya telefonla irtibat kurulması her zaman mümkündür.

Kaynak Paris Baskonsoloslugu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz