Air France 7 milyar euroluk desteğe rağmen 7 bin 500 kadro azaltarak küçülüyor

0
472

Air France 7 milyar euroluk desteğe rağmen 7 bin 500 kadro azaltarak küçülüyor

Fransa Hava Yolları’nın (Air France), 7 milyar euroluk devlet desteğini garantilemesine rağmen şirket bünyesinde 7 bin 500 kişilik istihdam kaybı yaşanacağını açıklaması ülkede tepkilere neden oldu.

Covid-19 salgını süresinde 3 ayı aşkın süredir büyük ölçüde uçuşlarını durdurmak zorunda kalan şirket ilk olarak 6 bin 500 kadro eksilterek küçülmeye gideceğini, 2022’ye kadar da bu sayının 7 bin 500’e çıkacağını duyurdu..

Cuma günü açıklama yapan şirket yönetimi, binlerce kişilik istihdam kaybının büyük kısmının emekli olan ya da istifa eden çalışanların yerine yeni kadro açılmayarak yaşanacağını duyurdu. Bunun yanında, gönüllü olarak işi bırakanların yerine yeni eleman alınmayacağı bilgisi paylaşıldı.

Air France çalışanları yönetim kararını protesto etti

Cuma günü ülkenin en işlek hava limanı olan Paris Charles de Gaulle’de Air France Genel Merkezi önünde protesto gösterisi düzenleyen şirket çalışanları, milyar dolarlık devlet desteğine rağmen Air France yönetiminin bu kararı almasına tepki gösterdi.

Protestoya katılan Greenpeace France yetkilisi Sarah Fayoll, devletin Air France’a maddi destek verip, yöneticilerin iş kaybı husunda aldığı karara ses çıkarmayarak büyük bir suça ortak olduğu değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz