Fransa 9 Haziran’dan itibaren sınırlarını aşamalı olarak açıyor.

0
2348

Fransa 9 Haziran’dan itibaren sınırlarını aşamalı olarak açıyor.

Fransa 9 Haziran’dan itibaren sınırlarını da aşamalı olarak açmaya başlayacak. Hükümet tarafından Cuma günü  yapılan açıklamada yeşil, turuncu ve kırmızı şeklinde 3 ayrı listenin oluşturulduğu bildirildi. Türkiye, sert kısıtlamaların uygulandığı kırmızı listede bulunuyor.

Normalleşme sürecinin üçüncü aşaması olan 9 Haziran’dan itibaren Fransa sınırlarını da kademeli olarak açmaya başlayacak. Hükümet tarafından geçtiğimiz Cuma günü yapılan açıklamada Fransa’ya yapılan seyahatlerde yeşil, turuncu ve kırmızı şeklinde 3 ayrı liste oluşturulduğu duyuruldu.

Aşılama işlemini tamamlayan Avrupa Birliği’ne üye ülke vatandaşları negatif sonuçlu PCR testi sunma zorunluluğunda muaf tutulurken, turuncu listede bulunan ABD ve İngiltere’den gelen yolculardan aşı olsalar bile negatif sonuçlu PCR testi istenecek. Kırmızı listede bulunan Türkiye için ise yürürlükte olan uygulamalar aynen devam edecek.

Yeşil Ülkeler

Avrupa Birliği ülkeleri, Avusturalya, Güney Kore, İsrail, Japonya, Lübnan, Singapur ve Yeni Zelanda’dan gelen yolculardan aşılama işlemini tamamlayanlar negatif sonuçlu PCR testi ibraz etmek zorunda kalmayacak. Bu ülkelerden gelenler herhangi bir « zorlayıcı neden » bildirmek zorunda olmayacak. Aşı olmayanlardan sadece 72 saat içinde yapılmış negatif sonuçlu PCR veya antijen test sonuçları istenecek.

Turuncu Ülkeler

Virüsün aktif ancak kontrol altında olduğu, nüfusunun önemli bir bölümünün aşı olduğu ancak yeni tip koronavirüsün farklı varyanların görüldüğü Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi çok sayıda ülke turuncu listede gösterildi. Bu ülkelerden gelen yolculara, aşı olsalar bile, negatif sonuçlu PCR testi ibraz etme ve 7 günlük karantinada kalma zorunluluğu getirildi.

Kırmızı Ülkeler

Virüsün yoğun olarak yayılmaya devam ettiği ve farklı varyantların görüldüğü ülkeler kırmızı listeye alındı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bu ülkelerden gelenler için yürürlükte olan ‘zorlayıcı sebep’ bildirme uygulaması devam ediyor. Negatif sonuçlu PCR testi sunmak zorunluluğuyla birlikte bu ülkelerden gelenler daha önce belirlenen 7 ile 10 günlük karantinada kalacak. Türkiye dışında kırmızı listeye alınan ülkeler Güney Afrika, Bahreyn, Arjantin, Bangladeş, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Surinam ve Uruguay olarak açıklandı. 

Öte yandan, sadece Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayına alan Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson Johnson aşıları Fransa tarafından kabul ediliyor.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada bu listelerin sürekli güncelleneceği bildirildi.

Kaynak postafransa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz