Sağlık Bakanı Olivier Veran: Fransa da 3 departmana daha kisitlama getirildi.

0
5787

Sağlık Bakanı Olivier Veran, virüsün yoğun dolaştığı 3 departmana geçtiğimiz hafta 16 departmana getirilen kısıtlamaların uygulanacağını duyurdu. 

Fransa’da geçtiğimiz hafta 16 departmana uygulanan kısıtlamaların benzeri karar 3 yeni departman için alındı. Haftalık sağlık brifingi nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Olivier Veran, Covid-19 salgında ülke genelinde artış kaydedildiğini belirterek sözlerine başladı.

Birçok departmanda hastanelerdeki yoğunluğun azami kapasiteye yaklaştığını belirten Sağlık Bakanı Olivier Veran 3 departmana daha kısıtlamaların getirildiğini duyurdu. La Nievre, L’Aube ve Le Rhone departmanlarına, geçtiğimiz hafta 16 departmanda olduğu gibi aynı kısıtlamaların getirildiğini kaydeden Veran, Cuma gece yarısı yürürlüğe girecek olan tedbirlerin 4 hafta süreceğini ifade etti. 

Son günlerde hastanelerde Covid-19 hastalığı nedeniyle tedavi altına alınan genç nüfus oranında büyük artış kaydedildiğini belirten Olivier Veran, yeni varyantların tüm yaş gruplarını etkilediğini vurguladı. Veran, Paris ve çevresini kapsayan Ile-de-France bölgesinde yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hasta sayısını 1410 olarak açıkladı. 

Getirilen kısıtlamalara herkesin riayet etmesi gerektiğini hatırlatan Sağlık Bakanı Olivier Veran, kamuya açık yerlerde 6 kişiden fazla insanın bir araya gelmesinin kesinlikle yasak olduğunu söyledi.

Genel ve sert karantina uygulaması ile okulların kapatılmasının başvurulacağı son çare olarak açıklayan Olivier Veran, virüs tespit edilen 105 okul ile 2962 sınıfın tatil edildiğini söyledi. 

Aşılama kampanyasının kararlaştırıldığı gibi devam ettiğini belirten Veran şu ana kadar Fransa’da 7 milyon kişinin aşı olduğunu söyledi. 15 Nisan’a kadar en az 10 milyon kişinin aşı olmasını hedeflendiğini hatırlatan Olivier Veran, aşı sayesinde salgının kontrol altına alınacağını ifade etti.

kaynak postafransa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz